BREST-300 rychlý reaktor chlazený tekutým olovem

5. 10. 2015 19:00:00
Ruskému jadernému průmyslu se otevírají nové dveře. Vedle běžných tlakovodních a varných reaktorů má i kaskádu rychlých reaktorů typu BN. Navíc se společnost Rosatom zabývá výrobou demonstračního bloku BREST-300.

Již v roce 2012 společnost Rosatom zveřejnila informaci o plánech na vybudování reaktoru BREST-300. Jde o rychlý reaktor chlazený tekutým olovem s tepelným výkonem 700 MW a elektrickým výkonem 300 MW. Reaktor bude poháněn nitridovaným uran-plutoniovým palivem, obohaceným na 13,5 %. Obalem pro palivo se stala kazeta TVS-5, což je nástupce palivové kazety TVS-4, použité například v reaktoru BN-800. Vývoj a výroba paliva probíhá v Sibirskij chimičeskij kombinat v Seversku, který je výrobním podnikem ruské palivové společnosti TVEL. Zatímco na vývoji paliva se již pracuje, samotná výstavba elektrárny má začít až začátkem roku 2016. Díky použitému chladivu má reaktor vysokou inherentní bezpečnost, to znamená, že vážné jaderné havárie jsou vyloučeny fyzikálními zákony.

BREST-300 má plánovanou délku palivové kampaně 5-6 let, s obměnou části paliva vždy po roce. Teplota chladiva vstupujícího do reaktoru činí 420 °C a olovo vystupující z reaktoru je ohřáté na 540 °C. Díky vyšší teplotě chladiva má elektrárna vyšší termickou účinnost, než reaktory chlazené vodou, a to až 43 %. Pro představu termická účinnost elektrárny Temelín je přibližně 33 %. Odhad životnosti elektrárny je 30 let. Tento odhad však závisí na využití a na způsobu provozu reaktoru. Během provozu reaktoru budou v určitých časových intervalech kontrolovány všechny důležité části a hlavně samotná nádoba reaktoru, která je vystavena vysokému neutronovému toku. Na rozdíl od jiných rychlých reaktorů, BREST-300 nemá kolem sebe množivou zónu s uranem a tak zde nevzniká plutonium.

BREST-300 je reaktor bazénového typu. To znamená, že všechny hlavní komponenty jsou ponořeny v bazénu s chladivem. Jedná se o čtyřsmyčkový reaktor, součástí smyček jsou i systémy pro nouzové chlazení reaktoru, systémy pro filtraci a čištění chladiva a pomocné systémy chodu reaktoru.

Aktivní zóna reaktoru měří 2,3 m v průměru a 1,1 m na výšku, obsahuje 16 tun nitridovaného paliva. Z bezpečnostního hlediska je reaktor bezpečnější, než stávající tlakovodní reaktory. Jedním důvodem je i fakt, že olovo má mnohem vyšší tepelnou kapacitu a není třeba, aby v primárním okruhu elektrárny byl vysoký tlak. Takže je vyloučena havárie LOCA, tedy prasknutí primárního potrubí. Je zvýšena schopnost vlastní cirkulace chladiva pomocí teplotních gradientů. Oproti reaktorům chlazeným sodíkem, olovo není reaktivní se vzduchem, což přináší jednodušší konstrukci parogenerátorů a tím i nižší náklady na výstavbu.

Analýza bezpečnosti ukázala, že žádná z uvažované počáteční události zahrnující rychlé zvýšení reaktivity na nejvyšší hodnotu a přerušení nuceného chlazení nemůže vést k poškození paliva. Součástí bezpečnostní analýzy jsou i modely nehod a jejich ovlivnění životního prostředí kolem elektrárny. Žádná z uvedených poruch nepřipouští radioaktivní nebo toxické úniky, a to i v případě výpadku systému aktivní bezpečnosti reaktoru. Výsledkem analýzy je závěr, že ani při zmiňovaných haváriích nebude okolní obyvatelstvo vystaveno radioaktivnímu záření a nebude tak nutná evakuace.

Dostavba reaktoru je plánovaná na rok 2020-2022, pokud se osvědčí technologie, je v plánu výstavba reaktoru s tepelným výkonem 2800 MW. Reaktor by měl stát 805 milionů amerických dolarů a výrobna paliva 540 milionů amerických dolarů.

Závěr

Reaktor BREST-300 je pouze demonstrační, v budoucnu se plánuje výstavba komerčních reaktorů o výkonu 1200 MW elektrických. Využití tekutého olova jako chladiva je bezpochyby zajímavou možností rychlých reaktorů. Rychlými reaktory chce Rusko dosáhnout uzavřeného palivového cyklu, to znamená, že by bylo palivo mnohokrát přepracováno a použito znovu. Navíc rychlé reaktory dokáží daleko lépe využít potenciálu uranu, než reaktory využívající zpomalených (moderovaných) neutronů. Rusko patří rozhodně mezi země, které se zabývají výzkumem a výstavbou rychlých reaktorů. Pro jejich potřeby je zcela přirozené využívat jadernou energii a vzhledem k velkému počtu reaktorů využívajících zpomalených neutronů je třeba přemýšlet o budoucí práci s použitým palivem s dostatečným předstihem.

Zdroje: www.atominfo.cz
http://www.world-nuclear-news.org/
http://www.nikiet.ru
https://aris.iaea.org

Autor: Pavel Suk | pondělí 5.10.2015 19:00 | karma článku: 19.14 | přečteno: 1100x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 348 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 291 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 511 | Diskuse
Počet článků 59 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 669

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 24 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...