Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový způsob separace americia

Použité jaderné palivo z lehkovodních reaktorů většina lidí považuje za odpad. Je však tento odpad skutečně odpadem? V následujícím článku zformuluji hlavní myšlenky přepracování jaderného paliva se zaměřením na nové technologie.

Použité jaderné palivo z lehkovodních reaktorů obsahuje velké množství látek s rozdílným poločasem rozpadu. Na jedné straně se jedná o štěpné trosky, které mají relativně krátký poločas rozpadu (stovky let), na druhé straně se jedná o transurany, jako je plutonium, americium, a jiné prvky s delším poločasem rozpadu (desetitisíce až statisíce let). Abychom co nejvíce využili jaderné palivo, lze použité palivo přepracovat a použít získané transurany k výrobě nového paliva. Takto přepracované palivo bude mít daleko menší potřebnou dobu uskladnění, než jeho aktivita klesne na úroveň přírodního pozadí. Navíc takového přepracovaného paliva bude mnohem méně.

Přepracovávání

V dnešní době se již v některých zemích přepracovává jaderné palivo. Při přepracování se získává plutonium, které se používá na takzvané MOX palivo. Mezi hlavní země, které přepracovávají palivo, patří Francie, která plánuje používání 100 % MOX paliva ve svém reaktoru EPR, Rusko, Švýcarsko, Belgie, Velká Británie a Japonsko. V našich jaderných elektrárnách je možnost využití MOX paliva pouze z 50 %.

Zatím jediná komerčně využívaná metoda přepracování je PUREX, která se používá k získání plutonia 239.  Tato technologie je založena na dobré společné extrahovatelnosti uranu a plutonia z kyselých dusičnanových roztoků roztokem tributylfosfátu. Palivovým článkům se odstraní pokrytí, palivo se naláme na kratší kusy, které se rozpouští v kyselinách. Poté se chemicky oddělí plutonium 239, které se použije jako palivo do dalších reaktorů.

V nedávné době vznikla nová potencionální metoda přepracování paliva, která je zaměřena na extrahování americia 232, které je použitelné například jako palivo pro kosmická zařízení a hlavně jako palivo pro rychlé reaktory.

Tuto metodu vyzkoumali vědci z ruského výzkumného ústavu VNIINM, který patří pod společnost TVEL, která vyrábí palivo i do našich jaderných elektráren. Vědci úspěšně provedli separaci americia 232 a curia 242 z použitého paliva. Experiment proběhl v rámci projektu Proryv, o kterém jsem již dříve psal.

Hlavní výhodou postupu, který ruští vědci vymysleli je jeho proveditelnost v komerčních podmínkách. Po separování americia a curia je možné využívat americium v rychlých reaktorech jako je například BN-800. Ruským vědcům se podařilo získat 60 gramů americia s méně než jedním procentem obsahu curia. Dosažení takové čistoty umožnily zkušenosti z výzkumných prací provedených dříve v Institutu fyzikální chemie a elektrochemie a v podniku Majak.

Závěr

Přepracování použitého paliva je v dnešní době velice diskutovaným tématem. Podle PRIS je nyní ve světě 66 reaktorů ve výstavbě a 442 reaktorů provozovaných, proto je nutné snižovat množství použitého jaderného paliva. Přepracování použitého paliva je hlavní podmínkou uskutečnění takzvaného uzavřeného palivového cyklu, o který se snaží země, jako jsou Rusko a Čína. Dosažením uzavřeného palivového cyklu se velice sníží množství radioaktivního materiálu stejně tak, jako cena energie.

V dnešní době je přepracování použitého paliva velmi nákladné, proto si jej mohou dovolit jen ekonomicky silné země. V našich podmínkách je levnější nakoupit palivo nové. Pokud se ruský způsob přepracování paliva osvědčí, můžeme doufat, že způsob přepracování bude dostatečně ekonomický i pro Českou republiku.

Autor: Pavel Suk | pátek 11.3.2016 11:15 | karma článku: 15,73 | přečteno: 339x
  • Další články autora

Pavel Suk

Solné reaktory – řešení energetického problému lidstva?

V minulém článku byly shrnuty základní informace o reaktorech s roztavenými solemi, v následujících odstavcích si můžete přečíst současný vývoj těchto reaktorů, hlavně reaktoru Integral MSR.

7.3.2018 v 16:30 | Karma: 16,92 | Přečteno: 1155x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

Solné reaktory - minulost, nebo budoucnost?

Jsou všechny koncepty jaderných reaktorů podobné tlakovodním reaktorům? Může být jaderné palivo v tekuté formě? Historii i princip fungování solných reaktorů si můžete přečíst v následujícím článku.

6.3.2018 v 18:50 | Karma: 22,51 | Přečteno: 1381x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

NUSIM2017: Zachování know-how jako klíčová dovednost pro existenci jadrných elektráren?

Nábor nových pracovníků Slovenských elektráren a skupiny ČEZ není jednoduchá práce. Řešení a názory jak personalistů, tak vědeckých odborníků si můžete přečíst v následujícím článku, na závěr pohled analytika z Jobs.cz

5.12.2017 v 20:51 | Karma: 10,91 | Přečteno: 442x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

NUSIM2017: Role design authority a zvládání těžkých havárií na jaderných elektrárnách

V druhé části konference NUSIM byly řešeny problémy design authority s hlavním tématem udržení plánů jaderných elektráren ve shodě s projektem, a také bezpečnostní systémy pro reaktory generace II ke zvládání těžkých havárií.

5.12.2017 v 18:19 | Karma: 11,08 | Přečteno: 189x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

Zkušenosti z provozu českých a Slovenských jaderných elektráren se zaměřením na bezpečnost

Letošní konference NUSIM2017 byla vskutku bohatá a hlavní témata, kterých se týkala, byla: bezpečnost provozu JE a lidské zdroje. Úvodních slov konference se chopili prezidenti ČNS a SNUS, Daneš Burket a Vladimír Slugeň.

4.12.2017 v 14:10 | Karma: 12,38 | Přečteno: 417x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 59
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 669x
Jmenuji se Pavel Suk, je mi 24 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.

Seznam rubrik