Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novinky ze světa jaderného paliva II

11. 08. 2016 11:00:00
V minulém článku jsem psal o jaderném palivu, které připravuje ruská společnost TVEL pro tlakovodní jaderné elektrárny vyrobené firmou Westinghouse Electric Company. Dnešní článek přináší nový vývoj situace paliva TVS-KVADRAT

Palivo TVS-KVADRAT je nyní provozováno ve švédských jaderných elektrárnách. První smlouva byla podepsána v roce 2012 se společností Vattenfall, která provozuje jaderné elektrárny Ringhals a Forsmark. Do reaktoru elektrárny Ringhals byly v roce 2014 zavezeny 4 palivové soubory (jde o minimální počet palivových souborů rozdílného druhu, který může být v elektrárně použit, z důvodu symetrie). Palivový cyklus této elektrárny je pětiletý, proto je možné zjistit stav palivových článků až v roce 2019. Kazety se vyjmou z reaktoru a na základě provedených analýz se provozovatel rozhodne, zda bude využívat jaderné palivo TVS-KVADRAT pro celou vsázku, či zůstane u dodavatele Westinghouse.

18. června 2016 podepsaly TVEL a GE Hitachi Nuclear Energy kontrakt na dodávku palivových kazet pro zkušební provoz amerických jaderných elektráren. Podpisu se zúčastnilo hlavní vedení Rosatomu, stejně jako hlavní vedení GE Hitachi a ředitel společnosti GNF-A (Global Nuclear Fuel-Americas).

Další novinkou ze světa jaderného paliva se týká České republiky, konkrétně jaderné elektrárny Temelín. Firma ČEZ má sice kontrakt s ruským dodavatelem jaderného paliva TVEL na 10 překládek jaderného paliva, což znamená přibližně 5 let provozu jaderné elektrárny Temelín, ale pokud se jedná o používání nového paliva v zaběhnutém jaderném reaktoru, je třeba počítat s tím, že palivo musí být testováno. V jaderné elektrárně Temelín je nyní pětiletý palivový cyklus, proto je nyní vhodná doba k přemýšlení o změně dodavatele paliva Může se však stát, že po roce 2020 bude dodávat jaderné palivo do Temelína americká firma Westinghouse Electric Company.

ČEZ chce výběrové řízení pořádat formou tendru, který by měl být zahájen nejpozději v roce 2017, na počátku roku 2019 by tak mohl být znám nový dodavatel jaderného paliva pro reaktory VVER-1000. ČEZ své rozhodnutí komentuje pomocí ekonomických podkladů a skutečnosti, že jediný dodavatel tak může manipulovat s cenou paliva podle svých uvážení, ačkoliv se to zatím nikdy nestalo.

Americký Westinghouse již spolupracoval s elektrárnou Temelín v roce 2000, kdy kompletně zařizoval vybavení a digitalizaci systémů řízení a kontroly. Později dodával také palivo do elektrárny, ale bohužel palivoví inženýři ve společnosti Westinghouse neměli dostatek zkušeností s rozdílnou konstrukcí paliva a tak americké palivo přineslo pouze problémy. Hlavním problémem, kvůli kterému bylo palivo od Westinghouse zavrženo, bylo ohýbání kazet a absorpčních tyčí. Obaly provozem poničených palivových peletek špatně těsnily a z paliva tak mohlo dojít k úniku některých štěpných produktů do vody v primárním okruhu.

Westinghouse nyní doufá v export svých výrobků do reaktorů východního typu. Spolehlivě se mu daří prosazovat své zájmy na Ukrajině. Podíl dodávaného paliva reaktorům VVER společností Westinghouse je nyní přibližně 40 %.

Závěr

V jaderném průmyslu je potřeba využívat vždy nejkvalitnější komponenty ke stavbě různých zařízení. Mezi tyto komponenty zejména patří palivo. Již samo palivo tvoří první dvě bezpečnostní fyzické bariéry. Jsou to palivová tabletka a pokrytí paliva. Palivo je velmi nákladnou součástí jaderné elektrárny a proto je dobré mít více dodavatelů. Tohoto faktu jsou si vědomi také jediní dva výrobci, kteří se zabývají výrobou jaderného paliva pro reaktory VVER, a to TVEL a Westinghouse. Společnost TVEL, patřící pod ruský Rosatom, se snaží prosadit svým novým palivem TVS-KVADRAT konkurovat americkému Westinghousu na domácí půdě. Již nyní TVEL podepsal kontrakt na zkušební provoz v některých amerických elektrárnách. Naproti tomu Westinghouse nezahálí a snaží se exportovat své palivo do voroněžských reaktorů. Možná, že tato spolupráce a nový pohled na geometrie jaderných elektráren přinese úspěchy v palivovém hospodářství a budoucí spolupráci dvou největších firem.

Zdroje: http://www.rosatom.cz/

Tisková zpráva Esential Communication

http://www.parlamentnilisty.cz/

http://ekonomika.idnes.cz/

www.atominfo.cz

Autor: Pavel Suk | čtvrtek 11.8.2016 11:00 | karma článku: 16.05 | přečteno: 356x

Další články blogera

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně, pokračování

Pokračování reportáže o Novovoroněžské elektrárně, kde jsem byl v dubni na exkurzi. V následujícím článku se dočtete zejména o výstavbě 7. bloku a komplexnosti systému Multi-D, o výcviku obsluhy a monitoringu životního prostředí

6.5.2017 v 14:12 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 291 | Diskuse

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně

V dubnu 2017 jsem měl možnost navštívit první komerční jaderný blok generace III+. Jedná se o 6. blok komplexu Novovoroněžská JE (také znám jako 1. blok Novovoroněžské JE-II), kde také probíhá výsvýstavba dalšího bloku VVER-1200.

6.5.2017 v 12:52 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 239 | Diskuse

Pavel Suk

Stuxnet – vir který napadl íránský jaderný program

Bezpečnost jaderných zařízení hraje klíčovou roli v otázce jejich provozu, ne vždy jde však o bezpečnost fyzických systémů, bezpečnost je třeba zajistit také počítačovým systémům, které se mohou stát terčem hackerů.

10.4.2017 v 19:58 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 356 | Diskuse

Pavel Suk

Tchien-wan

Dnešní článek popíše jednu z nejbezpečnějších tlakovodních jaderných elektráren. Jedná se o čínskou Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan), která se ve své kategorii pyšní několika nadstandardními bezpečnostními prvky.

9.4.2017 v 9:51 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 203 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Věda potřebuje nejen peníze, ale i efektivní způsob vyhodnocování

Cílem základního výzkumu je poznat něco nového o přírodě, vyřešit určitou záhadu, a to často bez ohledu na bezprostřední využití takových objevů.

27.7.2017 v 9:54 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 111 | Diskuse

Dana Tenzler

Hvězdy, které vyrábí … podmínky pro život. Mira.

Jednou je vidět, pak se schová. Rudý obr Mira vykazuje enormní změny jasnosti. Kromě toho do svého okolí odhazuje chemické prvky, ze kterých by jednou mohl vzniknout život. (délka blogu 5 min.)

27.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 237 | Diskuse

Jan Fikáček

Jsme mrchožrouti nekonečna

Nekonečno znamená snad pro všechny lidi tajemno a ztělesnění vědy. Proto možná některé překvapí, že ty nejzásadnější vědecké objevy nemohou vznikat jinak, než že nějaké, do té doby samozřejmé nekonečno, zničí.

25.7.2017 v 9:07 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 375 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč se vám spíš vyleje káva bez pěny, než káva s pěnou?

„Nic vás neprobudí po ránu tak, jako čerstvě uvařená káva, kterou vylijete na klávesnici počítače,“ říká jedno ověřené přísloví. Káva s pěnou se nevyleje. Jak vytvořit optimální pěnu do kávy? (délka blogu 6 min.)

24.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 426 | Diskuse

Jakub Kouřil

Význam Nesmyslu

Věda narazila na skleněnou zeď. V kvantovém světě se čas rozpouští zároveň do obou směrů. Říkáte si, co je mi po mikrosvětě! Žiji tady v hmatatelném a krásném vesmíru, uchopuji hmotu a krájím ji na kousky...

23.7.2017 v 10:22 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 382 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 463

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 23 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.