Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novinky ze světa jaderného paliva II

11. 08. 2016 11:00:00
V minulém článku jsem psal o jaderném palivu, které připravuje ruská společnost TVEL pro tlakovodní jaderné elektrárny vyrobené firmou Westinghouse Electric Company. Dnešní článek přináší nový vývoj situace paliva TVS-KVADRAT

Palivo TVS-KVADRAT je nyní provozováno ve švédských jaderných elektrárnách. První smlouva byla podepsána v roce 2012 se společností Vattenfall, která provozuje jaderné elektrárny Ringhals a Forsmark. Do reaktoru elektrárny Ringhals byly v roce 2014 zavezeny 4 palivové soubory (jde o minimální počet palivových souborů rozdílného druhu, který může být v elektrárně použit, z důvodu symetrie). Palivový cyklus této elektrárny je pětiletý, proto je možné zjistit stav palivových článků až v roce 2019. Kazety se vyjmou z reaktoru a na základě provedených analýz se provozovatel rozhodne, zda bude využívat jaderné palivo TVS-KVADRAT pro celou vsázku, či zůstane u dodavatele Westinghouse.

18. června 2016 podepsaly TVEL a GE Hitachi Nuclear Energy kontrakt na dodávku palivových kazet pro zkušební provoz amerických jaderných elektráren. Podpisu se zúčastnilo hlavní vedení Rosatomu, stejně jako hlavní vedení GE Hitachi a ředitel společnosti GNF-A (Global Nuclear Fuel-Americas).

Další novinkou ze světa jaderného paliva se týká České republiky, konkrétně jaderné elektrárny Temelín. Firma ČEZ má sice kontrakt s ruským dodavatelem jaderného paliva TVEL na 10 překládek jaderného paliva, což znamená přibližně 5 let provozu jaderné elektrárny Temelín, ale pokud se jedná o používání nového paliva v zaběhnutém jaderném reaktoru, je třeba počítat s tím, že palivo musí být testováno. V jaderné elektrárně Temelín je nyní pětiletý palivový cyklus, proto je nyní vhodná doba k přemýšlení o změně dodavatele paliva Může se však stát, že po roce 2020 bude dodávat jaderné palivo do Temelína americká firma Westinghouse Electric Company.

ČEZ chce výběrové řízení pořádat formou tendru, který by měl být zahájen nejpozději v roce 2017, na počátku roku 2019 by tak mohl být znám nový dodavatel jaderného paliva pro reaktory VVER-1000. ČEZ své rozhodnutí komentuje pomocí ekonomických podkladů a skutečnosti, že jediný dodavatel tak může manipulovat s cenou paliva podle svých uvážení, ačkoliv se to zatím nikdy nestalo.

Americký Westinghouse již spolupracoval s elektrárnou Temelín v roce 2000, kdy kompletně zařizoval vybavení a digitalizaci systémů řízení a kontroly. Později dodával také palivo do elektrárny, ale bohužel palivoví inženýři ve společnosti Westinghouse neměli dostatek zkušeností s rozdílnou konstrukcí paliva a tak americké palivo přineslo pouze problémy. Hlavním problémem, kvůli kterému bylo palivo od Westinghouse zavrženo, bylo ohýbání kazet a absorpčních tyčí. Obaly provozem poničených palivových peletek špatně těsnily a z paliva tak mohlo dojít k úniku některých štěpných produktů do vody v primárním okruhu.

Westinghouse nyní doufá v export svých výrobků do reaktorů východního typu. Spolehlivě se mu daří prosazovat své zájmy na Ukrajině. Podíl dodávaného paliva reaktorům VVER společností Westinghouse je nyní přibližně 40 %.

Závěr

V jaderném průmyslu je potřeba využívat vždy nejkvalitnější komponenty ke stavbě různých zařízení. Mezi tyto komponenty zejména patří palivo. Již samo palivo tvoří první dvě bezpečnostní fyzické bariéry. Jsou to palivová tabletka a pokrytí paliva. Palivo je velmi nákladnou součástí jaderné elektrárny a proto je dobré mít více dodavatelů. Tohoto faktu jsou si vědomi také jediní dva výrobci, kteří se zabývají výrobou jaderného paliva pro reaktory VVER, a to TVEL a Westinghouse. Společnost TVEL, patřící pod ruský Rosatom, se snaží prosadit svým novým palivem TVS-KVADRAT konkurovat americkému Westinghousu na domácí půdě. Již nyní TVEL podepsal kontrakt na zkušební provoz v některých amerických elektrárnách. Naproti tomu Westinghouse nezahálí a snaží se exportovat své palivo do voroněžských reaktorů. Možná, že tato spolupráce a nový pohled na geometrie jaderných elektráren přinese úspěchy v palivovém hospodářství a budoucí spolupráci dvou největších firem.

Zdroje: http://www.rosatom.cz/

Tisková zpráva Esential Communication

http://www.parlamentnilisty.cz/

http://ekonomika.idnes.cz/

www.atominfo.cz

Autor: Pavel Suk | čtvrtek 11.8.2016 11:00 | karma článku: 16.05 | přečteno: 356x

Další články blogera

Pavel Suk

Spojené státy a jejich problémy s jádrem část II

V minulém příspěvku byly shrnuty základní příčiny úpadku jaderného programu ve Spojených státech, v dnešním článku si můžete přečíst, jakým způsobem by USA mohla tyto problémy překonat a dostat se opět do čela jaderného programu.

8.8.2017 v 8:45 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 449 | Diskuse

Pavel Suk

Spojené státy a jejich problémy s jádrem část I

Spojené státy, dříve velmi silná mocnost v jaderném průmyslu, ztratila krok s ostatními jadernými velmocemi. Jaké jsou důvody tohoto sestupu? Přetrvává možnost, aby si znovu vydobyla první příčky?

7.8.2017 v 23:25 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 578 | Diskuse

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně, pokračování

Pokračování reportáže o Novovoroněžské elektrárně, kde jsem byl v dubni na exkurzi. V následujícím článku se dočtete zejména o výstavbě 7. bloku a komplexnosti systému Multi-D, o výcviku obsluhy a monitoringu životního prostředí

6.5.2017 v 14:12 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 382 | Diskuse

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně

V dubnu 2017 jsem měl možnost navštívit první komerční jaderný blok generace III+. Jedná se o 6. blok komplexu Novovoroněžská JE (také znám jako 1. blok Novovoroněžské JE-II), kde také probíhá výsvýstavba dalšího bloku VVER-1200.

6.5.2017 v 12:52 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 330 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Supratekutá Schrödingerova kočka

Znáte Schrödingerovu kočku, která je současně živá i mrtvá? Je to vděčný fyzikální příklad. Není ale nesmyslný? Kvantové efekty totiž už od velikosti velkých molekul mizí. Ale jedna možnost, jak získat kvantovou kočku existuje.

25.9.2017 v 9:06 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 495 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak bude vypadat srážka naší Galaxie s galaxií v Andromedě?

Co uvidí naši potomci na nočním nebi? Uvidí vůbec něco, co srážku prozradí? Poškodí je střet s galaxií v Andromedě? (délka blogu 3 min.)

25.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.00 | Přečteno: 416 | Diskuse

Dana Tenzler

Těžba nerostů na asteroidech – sen nebo realita?

Pod pojmem asteroid si jistě většina z nás vybaví hrozivého obra, schopného jedním úderem vyhladit většinu naší civilizace. Některé asteroidy by ale mohly být opakem. Mohly by se zasloužit o náš blahobyt. (délka blogu 5 min.)

21.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 19.83 | Přečteno: 428 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii.- 4. „Šialene dlhý“ vek Zeme ako dôsledok ďalších metód

Po rozbore metódy rádioaktívneho uhlíka pristúpime k ďalším dvom metódam - draslík-argón a urán-olovo, na stanovovanie veku od miliónov až po miliardy rokov. Preskúmame polemiku okolo datovania hory Sv.Heleny.

20.9.2017 v 17:14 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 215 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii. – 3. Problémy a pochybnosti o rádiouhlíkovej metóde

V predchádzajúcom článku sme stručne zopakovali a zhodnotili metódu rádioaktívneho uhlíka pri určovaní veku v geochronológii. Aké sú teda konkrétne pochybnosti o tejto metóde?

19.9.2017 v 21:13 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 264 |
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 482

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 23 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.