Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Multi-D inovativní technologie výstavby jaderných elektráren

26. 12. 2016 9:35:22
Životní cyklus lze rozdělit do 3 částí: výstavba, provoz a decomissioning. Při každé této události jsou nutné přesné plány celého komplexu. Technologie Multi-D je inovativní technologie k přípravě plánů a zvýšení efektivity práce

Technologie Multi-D, kterou používá Rosatom k výstavbě jaderných zařízení byla prezentována v roce 2013 na mezinárodním fóru v Moskvě. Technologie je zaměřena na dodržování termínů při výstavbě jaderných elektráren. Při použití této technologie by neměly přerůst náklady spojené s výstavbou. Touto technologií je stavěna například Rostovská jaderná elektrárna, tedy 2 bloky VVER-1000.

Technologie Multi-D nemusí být použita pouze pro výstavby jaderných zařízení. Jedná se o metodu použitelnou při stavbě jakéhokoliv složitého komplexu, či zařízení, například: ropovody, ropné plošiny, nákladní lodě, tepelné elektrárny.

Hlavním prvkem technologie Multi-D je 3D model celého zařízení, který je propojen se všemi stavebními databázemi, takže velmi usnadňuje výstavbu celku. Model však neslouží pouze k návrhu v kancelářích a ateliérech, ale jeho využití je i na staveništích, kde pomáhá optimalizovat dobu výstavby, snižovat zbytečné zásoby materiálu na staveništi, monitorovat výstavbu a předávat informace dál, sledovat a optimalizovat využití pracovních sil a pohyby materiálu na staveništi.

Všechny tyto činnosti se monitorují pomocí moderních zařízení. Na každém dílu je čarový kód, po jehož naskenování se v tabletu ukáže dodavatel, místo, kam díl patří, den montáže a mnoho dalšího. U dílů, které ještě nebyly dodány lze zjistit, kdy byly dodavatelem odeslány, popřípadě předpokládaný den doručení. Všichni pracovníci nosí helmy, ve kterých jsou zabudované čipy, které monitorují pohyb pracovníků po staveništi a pomáhají tak zlepšit efektivitu práce.

3D model celého komplexu je promítán ve speciální místnosti pomocí 2 projektorů na velké plátno. Model lze pomocí dálkového ovladače přibližovat, oddalovat, posunovat, či sledovat jednotlivé celky. Tento model vzniká již při prvotním návrhu jaderné elektrárny a prochází jejím celkovým vývojem i provozem. Výhoda projekčního sálu je v možnosti sledovat kompletní elektrárnu během porad vývojářských týmů. Velkou inovací jsou laserové skenery, postaveny na staveništích, na určitých místech, které skenují okolí a vytváří nový model přímo ze stavby. Vedoucí pracovníci si tak mohou prohlédnout, jak probíhá výstavba, popřípadě je-li vše na správném místě.

Kromě Rostovské jaderné elektrárny využívá technologii Multi-D také jaderná elektrárna v Bělorusku, která bude mít 2 bloky AES-2006, což jsou modifikované reaktory VVER-1200. Reaktory v Bělorusku staví ruská společnost Rosatom. Jaderná elektrárna leží 18 km od města Ostrovec v oblasti Grodno. Ostrovecká jaderná elektrárna má však nyní problémy s reaktorem 1. bloku, který při manipulaci v elektrárně upadl na zem, a musely se provést různé zkoušky, zda je reaktor v pořádku. Provedené zkoušky prokázaly, že je reaktor zcela v pořádku a je připraven na montáž na místo určení, je zde však druhá otázka politiky. Okolní státy protestovaly proti montáži „padlého“ reaktoru a tak bude zřejmě probíhat výměna reaktorové nádoby. První výroba elektřiny připadá na rok 2018 a připojení k síti na rok 2020, vzhledem k okolnostem je zřejmé, že může dojít k prodloužení doby výstavby. Toto prodloužení však může být zkráceno díky použití technologie Multi-D.

Plány jaderné elektrárny jsou velmi důležité. Jaderná elektrárna během svého dlouholetého života prodělává modernizace, opravy, či výměny jednotlivých částí. K těmto servisním pracím je nutné mít vhodné a dobře zpracované plány. Technologie Multi-D vytváří výborné plány pro všechny sekce jaderné elektrárny. Databáze obsahuje kromě klasických 2D plánů také 3D model ze stavby jednotlivých částí, ba dokonce z jakéhokoliv dne výstavby. Technologie Multi-D však snižuje i potřebnou kvalifikovaného personálu, protože dnes panuje velký nedostatek personálu se zkušenostmi z výstavby jaderných elektráren. Zkušenosti nahrazuje detailnost modelu, jsou v něm zahrnuty i takové detaily, jako je vedení potrubí, kabelů a odpadních vod, takže na staveništích není nutný personál, který by rozhodoval o těchto maličkostech. Celková potřeba kvalifikovaného personálu se tím pádem snižuje.

Hlavním cílem Multi-D je předejít skutečnostem, které se staly francouzské firmě Areva s reaktorem EPR, který staví například ve Flammanville, a který dosahuje opravdu extrémních nákladů a zpoždění.

Zdroje: http://atominfo.cz/

www.idnes.cz

Autor: Pavel Suk | pondělí 26.12.2016 9:35 | karma článku: 10.75 | přečteno: 262x

Další články blogera

Pavel Suk

Stuxnet – vir který napadl íránský jaderný program

Bezpečnost jaderných zařízení hraje klíčovou roli v otázce jejich provozu, ne vždy jde však o bezpečnost fyzických systémů, bezpečnost je třeba zajistit také počítačovým systémům, které se mohou stát terčem hackerů.

10.4.2017 v 19:58 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 304 | Diskuse

Pavel Suk

Tchien-wan

Dnešní článek popíše jednu z nejbezpečnějších tlakovodních jaderných elektráren. Jedná se o čínskou Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan), která se ve své kategorii pyšní několika nadstandardními bezpečnostními prvky.

9.4.2017 v 9:51 | Karma článku: 8.53 | Přečteno: 150 | Diskuse

Pavel Suk

Jaderná elektrárna Kudankulam

Další článek je věnován indické jaderné elektrárně Kudankulam, která se pyšní svými vylepšeními oproti klasickým jaderným elektrárnám generace II.

24.3.2017 v 7:02 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 341 | Diskuse

Pavel Suk

Rovnocenné podmínky pro různé zdroje energie?

Jednotlivé zdroje energie mají různé zastoupení a různou podporu jak u obyvatel, tak u státu. Vezmeme-li například pořizovací ceny, jaderné zdroje velmi zaostávají za fosilními, se kterými je lze co do charakteru výroby srovnávat.

23.3.2017 v 15:06 | Karma článku: 10.45 | Přečteno: 188 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Libor Čermák

Lovci exoplanet jsou oprávněně mezi 100 nejvlivnějšími lidmi

Jak jsem se dozvěděl ze serveru exoplanety.cz, tak vědci pracující na objevech obyvatelných exoplanet jsou podle časopisu Time mezi 100 nejvlivnějšími lidmi světa. Výborně. Vždyť ty jejich objevy dokážou ovlivinit i filozofii!

22.4.2017 v 6:02 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 162 |

Jan Bartoň

Američtí psychiatři varují před Trumpem

Řada profesorů americké psychiatrické společnosti tvrdí, že Donald Trump trpí vážnou duševní chorobou a měl by být zbaven funkce prezidenta. Diagnózu stanovili „na dálku“.

21.4.2017 v 13:01 | Karma článku: 22.62 | Přečteno: 745 | Diskuse

Jan Fikáček

Morálka jako výsledek vyšších zákonitostí

Morální a etické zákony jako by nám spadly z nebe. Prostě tady tak nějak jsou a my netušíme, odkud se vzaly. Opravdu přišly z nebe? Jaký mají původ? Rozhodně je nevymyslel člověk.

20.4.2017 v 9:07 | Karma článku: 15.37 | Přečteno: 530 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč ve vesmíru nenacházíme stopy života?

My sami jsme toho důkazem. Ve vesmíru existuje život. Proč jsme tedy ještě nezachytili signály jiné inteligentní civilizace? Možná je to proto, že většina hvězd život na svých planetách neumožňuje. (délka blogu 9 min)

20.4.2017 v 8:00 | Karma článku: 23.49 | Přečteno: 673 | Diskuse

Libor Čermák

Jak si nadšená muslimka nechtěně vyvrátila část islámu

Aby byl vesmír v souladu s Koranem, je prý Země ve skutečnosti placatá, Slunce se kolem ní otáčí a hvězdy, které mají průměr 292 kilometrů, jsou od nás vzdáleny jen sedm milionů kilometrů. To je vize jisté studentky v Tunisu.

20.4.2017 v 6:51 | Karma článku: 38.85 | Přečteno: 2707 |
Počet článků 44 Celková karma 12.84 Průměrná čtenost 446

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 23 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.