Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou elektromobily opravdu bezemisní? Část II

4. 03. 2017 7:24:33
V následující části jsou shrnuty základní informace o studii provedené v USA, která se zaměřila na výpočet hmotnosti oxidů produkovaných elektromobily v různých státech.

V minulém článku byly zmíněny základní informace o ekologii elektromobilů, která se týká zejména baterií a elektřiny, která může být vyrobena různými způsoby. V následující části jsou shrnuty základní informace o studii provedené v USA, která se zaměřila na výpočet hmotnosti oxidů produkovaných elektromobily v různých státech.

Díky rozmanitosti energetického mixu nelze tedy říci, že elektromobily jsou bezemisní automobily. Výsledkem studie, je fakt, že elektromobily při průměrném mixu ve spojených státech vytváří přibližně polovinu oxidů, jako klasický benzínový automobil. Průměrný mix zdrojů energie ve spojených státech je přibližně 68,7 % fosilních, 11,3 % obnovitelných zdrojů a přibližně 20 % z jaderných elektráren. Při tomto energetickém mixu vyprodukuje ryze elektromobil ročně 2,18 kg oxidů.

Některé státy mají však jiné zastoupení energetického mixu, jako například Illinois, který má přes 50% zastoupení jaderné energie a 44% zastoupení uhelných elektráren. Elektromobil ve státě Illinois vyprodukuje přibližně 1,83 kg oxidů. Extrémem, který představuje vhodně zvolený energetický mix je stát Washington, ve kterém je téměř 74 % energie z obnovitelných zdrojů a 7,5 % jaderných zdrojů a pouze 18,5 % z fosilních zdrojů, elektromobil zde vyprodukuje pouze 0,45 Kg oxidů ročně. Extrémem, kde je zvolený energetický mix nerozumně zvolený je například stát Wyoming, kde je téměř 90,5 % fosilních zdrojů energie a pouze 9,5 % obnovitelných. Elektromobil zde vychází přibližně na 4 kg oxidů ročně. V porovnání s klasickým benzínovým automobilem, který vyprodukuje ročně přibližně 5,5 kg oxidů, se nabízí otázka: „Má cenu zde provozovat elektromobily?“.

Energetický mix v České republice je velmi podobný státu Arizona, který má přibližně 62,5 % fosilních zdrojů, 28,8 % jaderných a 8,7 % obnovitelných zdrojů. Elektromobil v tomto státě vyprodukuje přibližně 2,03 kg oxidů ročně.

Vzhledem k minulosti Německa, které se rozhodlo jít cestou obnovitelných zdrojů, bez jaderného zastoupení, je vhodné se zaměřit na emise elektromobilů při tomto energetickém mixu. Tomu nejlépe odpovídá například Iowa, která má 9,25 % jaderných zdrojů, 57,5 % fosilních zdrojů a 33,25 % obnovitelných zdrojů energie. Elektromobil při této konfiguraci vyprodukuje přes 2,44 kg oxidů ročně. Je tedy dobrou otázkou: „Je Německo opravdu zelené?“

Naprostým vítězem, co se týče provozu elektromobilů je však stát Vermont, ve kterém je složka fosilních elektráren tak malá, že lze zanedbat, elektromobil je tudíž v tomto státě téměř bezemisní.

Je nutné podotknout, že zmíněné emise jsou vypočteny včetně těžby a přípravy ropy, či uhlí. Nejde tedy pouze o emise, které vyprodukuje elektrárna, ale které jsou vyprodukovány po celou dobu přípravy paliva.

Na základě těchto informací si lze udělat představu, jak asi energetický mix ovlivňuje emise „bezemisních“ elektromobilů. Je vidět, že odchod od jaderných zdrojů k ryze obnovitelným není výhrou. Je třeba, aby země, která uvažuje nad masivní kampaní pro podporu elektromobilů, měla zajištěné vědecké posudky o ekologičnosti takové volby, nehledě na to, že masivní odběr v určitou hodinu, pravděpodobně přes noční provoz, bude velmi náročný pro přenosovou síť. Dalším poznatkem ze zmíněných analýz je fakt, že provoz elektromobilů při energetickém mixu složeným z obnovitelných a jaderných zdrojů je mnohem ekologičtější, než při použití obnovitelných zdrojů spolu s fosilními. Z toho pohledu jsou jaderné elektrárny důležité pro udržitelnost ekologicky přijatelného řešení energetického problému budoucnosti.

Zdroje: http://www.afdc.energy.gov

http://www.vox.com

Autor: Pavel Suk | sobota 4.3.2017 7:24 | karma článku: 20.93 | přečteno: 761x

Další články blogera

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně, pokračování

Pokračování reportáže o Novovoroněžské elektrárně, kde jsem byl v dubni na exkurzi. V následujícím článku se dočtete zejména o výstavbě 7. bloku a komplexnosti systému Multi-D, o výcviku obsluhy a monitoringu životního prostředí

6.5.2017 v 14:12 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 291 | Diskuse

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně

V dubnu 2017 jsem měl možnost navštívit první komerční jaderný blok generace III+. Jedná se o 6. blok komplexu Novovoroněžská JE (také znám jako 1. blok Novovoroněžské JE-II), kde také probíhá výsvýstavba dalšího bloku VVER-1200.

6.5.2017 v 12:52 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 239 | Diskuse

Pavel Suk

Stuxnet – vir který napadl íránský jaderný program

Bezpečnost jaderných zařízení hraje klíčovou roli v otázce jejich provozu, ne vždy jde však o bezpečnost fyzických systémů, bezpečnost je třeba zajistit také počítačovým systémům, které se mohou stát terčem hackerů.

10.4.2017 v 19:58 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 356 | Diskuse

Pavel Suk

Tchien-wan

Dnešní článek popíše jednu z nejbezpečnějších tlakovodních jaderných elektráren. Jedná se o čínskou Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan), která se ve své kategorii pyšní několika nadstandardními bezpečnostními prvky.

9.4.2017 v 9:51 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 203 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Věda potřebuje nejen peníze, ale i efektivní způsob vyhodnocování

Cílem základního výzkumu je poznat něco nového o přírodě, vyřešit určitou záhadu, a to často bez ohledu na bezprostřední využití takových objevů.

27.7.2017 v 9:54 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 111 | Diskuse

Dana Tenzler

Hvězdy, které vyrábí … podmínky pro život. Mira.

Jednou je vidět, pak se schová. Rudý obr Mira vykazuje enormní změny jasnosti. Kromě toho do svého okolí odhazuje chemické prvky, ze kterých by jednou mohl vzniknout život. (délka blogu 5 min.)

27.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 237 | Diskuse

Jan Fikáček

Jsme mrchožrouti nekonečna

Nekonečno znamená snad pro všechny lidi tajemno a ztělesnění vědy. Proto možná některé překvapí, že ty nejzásadnější vědecké objevy nemohou vznikat jinak, než že nějaké, do té doby samozřejmé nekonečno, zničí.

25.7.2017 v 9:07 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 375 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč se vám spíš vyleje káva bez pěny, než káva s pěnou?

„Nic vás neprobudí po ránu tak, jako čerstvě uvařená káva, kterou vylijete na klávesnici počítače,“ říká jedno ověřené přísloví. Káva s pěnou se nevyleje. Jak vytvořit optimální pěnu do kávy? (délka blogu 6 min.)

24.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 426 | Diskuse

Jakub Kouřil

Význam Nesmyslu

Věda narazila na skleněnou zeď. V kvantovém světě se čas rozpouští zároveň do obou směrů. Říkáte si, co je mi po mikrosvětě! Žiji tady v hmatatelném a krásném vesmíru, uchopuji hmotu a krájím ji na kousky...

23.7.2017 v 10:22 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 382 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 463

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 23 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.