Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rovnocenné podmínky pro různé zdroje energie?

23. 03. 2017 15:06:46
Jednotlivé zdroje energie mají různé zastoupení a různou podporu jak u obyvatel, tak u státu. Vezmeme-li například pořizovací ceny, jaderné zdroje velmi zaostávají za fosilními, se kterými je lze co do charakteru výroby srovnávat.

Jaderné zdroje mají velmi vysoké pořizovací náklady, navíc po jejich trvalém vyřazení z provozu je potřeba určitý kapitál pro dekontaminaci elektrárny, uskladnění použitého jaderného paliva, či decommissioning elektrárny.

V současnosti, se stává, že je jaderná elektrárna vyřazena z „ekonomických důvodů“. V minulosti nebyly ekonomické důvody hlavními příčinami uzavírání jaderných elektráren, šlo spíš o politické důvody, či vylepšení technologií. Co si pod pojmem uzavření z ekonomických důvodů? Jaderná elektrárna na rozdíl od fosilních vyměňuje palivo jednou za delší dobu, zpravidla je délka kampaně kolem 4 let, přičemž se každý rok vymění část paliva a celá vsázka je přeskládána, aby bylo palivo co nejefektivněji využito. Jedním z ekonomických důvodů může být neefektivnost nákupu nového paliva. Zpravidla se tak stává před plánovaným odstavením jaderného zařízení. Dalším ekonomickým důvodem může být neschopnost udržet ceny elektřiny na úrovni dotovaných obnovitelných zdrojů energie (ztráta konkurenceschopnosti).

Podobný úděl čekal také dvě illinoiské jaderné elektrárny a to Clinton a Quad Cities. Jaderná elektrárna Clinton disponuje 1065 MW varným reaktorem, který je v provozu od roku 1987. V jaderné elektrárně Quad Cities jsou od roku 1973 instalovány dva varné reaktory, každý o výkonu 940 MW elektrických. V obou těchto komplexech pracuje na stálý pracovní úvazek přes 1500 zaměstnanců, kteří by museli hledat nové zaměstnání. V květnu 2016 přišla zpráva o uzavírání těchto komplexů. JE Clinton v lednu 2017, JE Quad Cities o rok později. Důvodem zavření těchto jednotek je neschopnost konkurovat dotovaným a upřednostňovaným obnovitelným zdrojům energie. Pro představu, cena elektřiny v Illinois je pod 5 centů za kWh. Elektřina z větrných elektráren se pohybuje (po započítání dotací) kolem 2,3 centů za kWh, zatímco elektřina z fotovoltaických panelů je kolem 21 centů.

Naštěstí se ukázalo východisko, které může zachránit elektrárny a prodloužit jejich provoz o další roky. Dobrá zpráva pro elektrárny přišla v prosinci 2016 v podobě zákona o uznání přínosu jaderné energetiky jakožto bezemisního zdroje, který pomáhá snižovat emise ve státě. Díky tomuto zákonu bude ve státě Illinois zajištěn nepřetržitý provoz jaderných elektráren. Ve státě je nyní v provozu 11 jaderných bloků, přičemž výše zmíněné Clinton a Quad Cities díky tomuto zákonu zůstanou v provozu. Platnost zákona se předpokládá od června roku 2017.

Důležitou informací je, že Illinois není prvním státem, ve kterém je prosazen podobný zákon. V srpnu 2016 prosadil stát New York podobný zákon o čisté energetice, zohledňující standardy čisté energie založené na bezemisní energii. Díky tomu byly zachráněny 4 jaderné elektrárny, které by se zřejmě musely uzavřít.

Kromě státu Illinois je možné, že zákon ovlivní také jiné státy a jaderná energetika se opět dostane ke slovu. Kromě toho, že zákon udržuje v provozu stávající jaderné elektrárny, dává záruku provozu nově postaveným blokům. V budoucnu je možné uvažovat i nad zákony, které by poskytovaly záruky investorům v investování do nových jaderných bloků. Jedním z důvodů situace ohledně nynější výstavby jaderných bloků v USA a v Evropě, jsou nedostatečné záruky v možnost provozu jaderného zařízení i po době výstavby. Výstavba jaderných elektráren byla vždy dlouhodobou záležitostí, nyní se ukazuje, že projekty se mohou nejenom zpozdit, ale také prodražit. Nikdo však nedává záruky, že projekt, který byl schválen nyní, bude schválený i za 15 let, kdy dojde k jeho spouštění. Podobná situace nastala ve Francii při spouštění rychlého reaktoru Super Phénix.

Zdroje: https://www.forbes.com

http://world-nuclear-news.org

http://wqad.com

Autor: Pavel Suk | čtvrtek 23.3.2017 15:06 | karma článku: 10.48 | přečteno: 197x

Další články blogera

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně, pokračování

Pokračování reportáže o Novovoroněžské elektrárně, kde jsem byl v dubni na exkurzi. V následujícím článku se dočtete zejména o výstavbě 7. bloku a komplexnosti systému Multi-D, o výcviku obsluhy a monitoringu životního prostředí

6.5.2017 v 14:12 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 291 | Diskuse

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně

V dubnu 2017 jsem měl možnost navštívit první komerční jaderný blok generace III+. Jedná se o 6. blok komplexu Novovoroněžská JE (také znám jako 1. blok Novovoroněžské JE-II), kde také probíhá výsvýstavba dalšího bloku VVER-1200.

6.5.2017 v 12:52 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 239 | Diskuse

Pavel Suk

Stuxnet – vir který napadl íránský jaderný program

Bezpečnost jaderných zařízení hraje klíčovou roli v otázce jejich provozu, ne vždy jde však o bezpečnost fyzických systémů, bezpečnost je třeba zajistit také počítačovým systémům, které se mohou stát terčem hackerů.

10.4.2017 v 19:58 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 356 | Diskuse

Pavel Suk

Tchien-wan

Dnešní článek popíše jednu z nejbezpečnějších tlakovodních jaderných elektráren. Jedná se o čínskou Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan), která se ve své kategorii pyšní několika nadstandardními bezpečnostními prvky.

9.4.2017 v 9:51 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 203 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Věda potřebuje nejen peníze, ale i efektivní způsob vyhodnocování

Cílem základního výzkumu je poznat něco nového o přírodě, vyřešit určitou záhadu, a to často bez ohledu na bezprostřední využití takových objevů.

27.7.2017 v 9:54 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 111 | Diskuse

Dana Tenzler

Hvězdy, které vyrábí … podmínky pro život. Mira.

Jednou je vidět, pak se schová. Rudý obr Mira vykazuje enormní změny jasnosti. Kromě toho do svého okolí odhazuje chemické prvky, ze kterých by jednou mohl vzniknout život. (délka blogu 5 min.)

27.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 237 | Diskuse

Jan Fikáček

Jsme mrchožrouti nekonečna

Nekonečno znamená snad pro všechny lidi tajemno a ztělesnění vědy. Proto možná některé překvapí, že ty nejzásadnější vědecké objevy nemohou vznikat jinak, než že nějaké, do té doby samozřejmé nekonečno, zničí.

25.7.2017 v 9:07 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 375 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč se vám spíš vyleje káva bez pěny, než káva s pěnou?

„Nic vás neprobudí po ránu tak, jako čerstvě uvařená káva, kterou vylijete na klávesnici počítače,“ říká jedno ověřené přísloví. Káva s pěnou se nevyleje. Jak vytvořit optimální pěnu do kávy? (délka blogu 6 min.)

24.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 426 | Diskuse

Jakub Kouřil

Význam Nesmyslu

Věda narazila na skleněnou zeď. V kvantovém světě se čas rozpouští zároveň do obou směrů. Říkáte si, co je mi po mikrosvětě! Žiji tady v hmatatelném a krásném vesmíru, uchopuji hmotu a krájím ji na kousky...

23.7.2017 v 10:22 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 382 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 463

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 23 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.