Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spojené státy a jejich problémy s jádrem část I

7. 08. 2017 23:25:12
Spojené státy, dříve velmi silná mocnost v jaderném průmyslu, ztratila krok s ostatními jadernými velmocemi. Jaké jsou důvody tohoto sestupu? Přetrvává možnost, aby si znovu vydobyla první příčky?

Nejprve se podíváme na to, jakým způsobem se mohly Spojené Státy, které v 50. a 60. letech testovaly všechny možné kombinace materiálů v jaderných reaktorech, sestoupit až k tomu, že své jaderné elektrárny musí dotovat, aby nebyly předčasně uzavřeny. Na webu businessinsider.com tvrdí, že existuje hned 12 důvodů, proč jaderný průmysl v USA padá.

Prvním důvodem je malá těžba uranu, která absolutně nestačí domácí spotřebě. Spojené státy dováží celkem 85 % uranu z Ruska, Kanady, Austrálie, Kazachstánu a Namíbie, ačkoliv má na svém území stále ložiska uranu, která se vyplatí těžit.

I když by Spojené státy těžily uran, nedokázaly by jej obohacovat, s tím souvisí druhý problém. Spojené státy nedisponují ani jedním obohacovacím závodem, jediný, který je nyní v provozu na americké půdě patří Britům.

Třetí a čtvrtý problém nemusí zcela souviset s energetickými reaktory, týká se nedostatku závodů na výrobu těžké vody a používání plutonia 238 ve vesmírném programu jako zdroje tepla.

Spojené státy se nikdy nestaraly o použité jaderné palivo. Z pohledu rozlehlosti půdy jsou zde možnosti kam jaderné palivo uložit, jako například úložiště Yucca Mountain a podobně. NRC (Americký regulační úřad) tvrdí, že kontejnery, ve kterých je dnes použité palivo skladováno vydrží minimálně 100 let, po této době bude nutné použité palivo přeložit do nových obalů. Na rozdíl od Česka skladují Američané použité palivo v betonových kontejnerech pod širým nebem.

Požité jaderné palivo obsahuje ještě velké množství štěpných izotopů a lze je z něj separovat a připravit nové MOX palivo, což je zkratka pro Mixed Oxid Fuel. Dalším důvodem úpadku je nedostatečná základna pro přepracování paliva, ani v jednom jaderném reaktoru ve Spojených státech není použita technologie s přepracováním paliva. Nejdále se v tomto oboru dostali Francouzi, kteří přepracovávají a používají MOX palivo v některých svých reaktorech.

Nezájem amerického výzkumu o jiné, než tlakovodní reaktory jen prohloubil propad Spojených států. Například jejich výzkum rychlých sodíkem chlazených reaktorů skončil Prototypem reaktoru EBR-II v roce 1994. Jiné mocnosti, jako například Francie, také provozovaly rychlé reaktory (Phénix a Superphénix), avšak ani tyto reaktory se nedočkaly širšího použití. Nejdále se dostali Rusové, kteří postoupili v sérii reaktorů BN až k BN-800, který je od minulého roku v komerčním provozu.

Velký podíl na úpadku jaderného průmyslu v USA a zejména i vyhlášení bankrotu amerického dodavatele jaderných elektráren Westinghouse měl vývoj jejich nejnovějšího tlakovodního reaktoru AP1000. Výstavba tohoto tlakovodního reaktoru probíhá nyní pouze na 1 místě v USA (výstavba V. C. Summer byla 31.7.2017 zastavena), celkem 2 jaderné bloky (a další 4 bloky v Číně). Během výstavby americký regulátor (NRC) vydal nové požadavky a tak musela být technologie upravována. Kvůli tomu je výstavba zpožděna a náklady přesahují plánovaný rozpočet. V červnu 2017 Westinghouse prohrál spor ohledně získání 2 miliard dolarů od obchodního partnera za překročení nákladů na výstavbu jaderných zařízení v elektrárnách V. C. Summer a Vogtle. Navíc se na konci června objevila zpráva o změně vedení projektu elektrárny Vogtle. Do konce července má Georgijská energetická společnost a Jižní Nukleární převzít projekt od společnosti Westinghouse.

Podobně jako výzkum sodíkem chlazených reaktorů dopadl i výzkum vysokoteplotních reaktorů a reaktorů s roztavenými solemi (MSR). Američané vystavěli celkem 2 bloky vysokoteplotních reaktorů, které byly uzavřeny v letech 1974 a 1986. Co se týče solemi chlazených reaktorů, byly vystavěny celkem 2 prototypy, které byly ovšem v 70. letech uzavřeny z politických důvodů. Hlavní výhoda solemi chlazených reaktorů spočívá v tom, že jejich palivo je ve formě roztoku smícháno s chladivem a tím nabývají vysoké inherentní bezpečnosti. Pokud se zvýší teplota chladiva, sníží se jeho hustota, částice paliva se od sebe dostanou dále a štěpná řetězová reakce se utlumí. Druhá výhoda MSR reaktorů je možnost použití v thorium-uranovém cyklu a díky tomu nevznikají dlouho žijící transurany, jako jsou americium a curium.

Poslední dva body úpadku jaderného programu se týkají regulačního úřadu a postupu pro povolení výstavby jaderných zařízení. Po jaderné nehodě Three Mile Island v roce 1979 se zvedly náklady na výstavbu jaderné elektrárny na trojnásobek předešlé hodnoty. Americký regulační úřad (NRC) navíc nemá zrovna rychlé odezvy, a tak se povolovací proces může prodloužit až o 2 roky. NRC však argumentuje, že jejich práci kazí skupiny bojující proti jadernému průmyslu. Z toho důvodu se potenciální investoři bojí investovat peníze do něčeho, co vůbec nemusí dopadnout dobře. Komplikace také způsobují zákonodárci, kteří vymýšlejí dotace pro obnovitelné zdroje energie, čímž narušují rovnováhu energetického trhu. Mnohé jaderné elektrárny jsou pak uzavřeny předčasně z důvodu neschopnosti vyrovnat se dotovaným zdrojům. Tato pravidla a zákony lze rozdělit na státní, regionální a federální, takže se stává, že například úředníci v Nové Anglii nerozumí tržním pravidlům v Kalifornii.

Pokračování najdete v dalším díle.

Zdroje: www.axios.com

http://chronicle.augusta.com

http://triblive.com

http://www.businessinsider.com

Autor: Pavel Suk | pondělí 7.8.2017 23:25 | karma článku: 17.54 | přečteno: 550x

Další články blogera

Pavel Suk

Spojené státy a jejich problémy s jádrem část II

V minulém příspěvku byly shrnuty základní příčiny úpadku jaderného programu ve Spojených státech, v dnešním článku si můžete přečíst, jakým způsobem by USA mohla tyto problémy překonat a dostat se opět do čela jaderného programu.

8.8.2017 v 8:45 | Karma článku: 13.63 | Přečteno: 433 | Diskuse

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně, pokračování

Pokračování reportáže o Novovoroněžské elektrárně, kde jsem byl v dubni na exkurzi. V následujícím článku se dočtete zejména o výstavbě 7. bloku a komplexnosti systému Multi-D, o výcviku obsluhy a monitoringu životního prostředí

6.5.2017 v 14:12 | Karma článku: 13.46 | Přečteno: 363 | Diskuse

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně

V dubnu 2017 jsem měl možnost navštívit první komerční jaderný blok generace III+. Jedná se o 6. blok komplexu Novovoroněžská JE (také znám jako 1. blok Novovoroněžské JE-II), kde také probíhá výsvýstavba dalšího bloku VVER-1200.

6.5.2017 v 12:52 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 317 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

LEGO jako důkaz, že je antropický princip nesmysl

Antropický princip se snaží vysvětlil, jak je možné, že základní fyzikální konstanty jsou velmi přesně vyladěny tak, aby vesmír umožňoval vznik inteligentního života. Jenže ony přesně vyladěny vůbec nejsou.

23.8.2017 v 9:07 | Karma článku: 9.30 | Přečteno: 207 | Diskuse

Zdenek Slanina

Bude Maglev Tokio-Osaka dřív než český rychlovlak?

Japonsko pracuje na první skutečně dlouhé trati magneticky vznášeného vlaku zvaného Maglev. Ta spojí Tokio s Osakou. Ve zkušebním provozu bylo zatím dosaženo rychlosti 603 km/hod.

22.8.2017 v 6:25 | Karma článku: 8.93 | Přečteno: 217 |

Jaroslav Chudáček

Astrologie se opět potvrdila

Dnes odpoledne bude ve Spojených státech viditelné úplné zatmění Slunce. Dle astrologie to pro tuto zemi na dnešek nevěstí nic dobrého. Den teprve začal a už se to potvrdilo.

21.8.2017 v 9:27 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 620 | Diskuse

Dana Tenzler

Planety – samotáři

Kolik osamělých tmavých planet se potuluje vesmírem? Kolik planetárních soustav podlehlo gravitačním katastrofám? Vědci zveřejnili nové odhady. (délka blogu 4 min.)

21.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 18.77 | Přečteno: 307 | Diskuse

Libor Čermák

Co má písmeno "P" společného se spaním?

Dovolte, abych vás dnes upozornil na jednu jazykovou zajímavost. Zkusili jste si někdy zmapovat, kolik věcí související se spaním v českém jazyce začíná na písmeno "P"? Čím, že to bude?

19.8.2017 v 11:34 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 454 |
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 473

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 23 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.