Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spojené státy a jejich problémy s jádrem část II

8. 08. 2017 8:45:10
V minulém příspěvku byly shrnuty základní příčiny úpadku jaderného programu ve Spojených státech, v dnešním článku si můžete přečíst, jakým způsobem by USA mohla tyto problémy překonat a dostat se opět do čela jaderného programu.

Navzdory 12 důvodům úpadku jaderného průmyslu v USA, web businessinsider.com navrhuje možné postupy k tomu, jak dostat USA opět na první příčky v jaderném průmyslu. Na prvním místě je zbavit obyvatele strachu z jaderných technologií. Od havárie v Černobylu nezemřel ani jeden člověk v důsledku provozu jaderných elektráren. Lidé, kteří umírali po Fukušimské nehodě, umírali na po havarijní šok, který byl prohlouben faktem, že se již nevrátí za svého života do svých domovů.

Dalším bodem je výrazně zlepšit a zjednodušit legislativu a vládní nařízení, třetím bodem odstranit dotace obnovitelných zdrojů energie. Jaderné elektrárny jako bezemisní zdroje mají stejné právo soupeřit v energetickém mixu jako fotovoltaické, větrné či vodní elektrárny. Poté, co se státům podaří odstranit tyto bariéry, bude možné znovu stavět a provozovat jaderné elektrárny a tím se také dostat na první příčky v jaderném průmyslu.

Jaderná energetika v Americe navíc bojuje proti fosilním palivům jako je ropa, uhlí a zemní plyn. Americký ropný institut (API) bojuje proti podpoře jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů. Jejich hlavní motivací jsou velká naleziště zemního plynu, který by mohl nahradit některé jaderné elektrárny, API chce, aby se zemní plyn stal dominantním zdrojem energie ve Spojených státech, tato snaha dopadá na úrodnou půdu, jelikož před 10 lety byla v USA elektřina vyráběna z 50 % pomocí uhelných elektráren, zatímco nyní je to pouze 30 %. Zbývajících 20 % je dodáváno právě elektrárnami spalující zemní plyn.

Energetické oddělení americké vlády se navíc chystá vydat studii, která bude informovat o škodlivosti uhelných a jaderných elektráren, toho se chytla API, která okamžitě přidala příspěvky ohledně obnovitelných zdrojů. Podle API jsou uměle vytvořené dotace obnovitelných zdrojů velmi neperspektivní a znevýhodňují fosilní a jaderné zdroje energie.

API proti jaderným elektrárnám bojuje v několika státech, jejich snahou je odstavení jaderných elektráren před koncem plánované životnosti. Jaderné zdroje jsou pak nahrazovány konvenčními elektrárnami na zemní plyn. I přes všechna úsilí API jsou jaderné elektrárny v New Yorku a Illinois stále v provozu díky zákonům na ochranu jaderných zdrojů, které byly v New Yorku v srpnu 2016 a v Illinois v březnu 2017 podepsány a uzákoněny. Naproti tomu se API daří prosazovat své zájmy například v Ohiu, Pensylvánii a Connecticutu.

Spojené státy, dříve silná mocnost, zajímající se o jádro, je nyní na strmé cestě k totálnímu úpadku. Za úpadkem stojí hned několik příčin, ať už technických, organizačních či ekonomických. Mezi technické příčiny lze zařadit nezájem amerických jaderných korporací o nové generace reaktorů a nové technologie. Budoucnost jaderných zařízení nemůže stát na lehkovodních reaktorech, je třeba se ubírat i jinými směry, jako jsou rychlé reaktory, transmutační technologie či solné reaktory. Toho se Spojené státy zcela vzdaly na úkor jejich nejmodernějšímu tlakovodnímu reaktoru AP1000.

Dalším problémem je strach obyvatelstva z jaderných technologií, ten je však zbytečně přehnaný, jelikož od Černobylské havárie nezemřel ani jeden člověk na následky ozáření z provozu jaderných elektráren. Další páky, které stáhly USA ke dnu, jsou jejich zákony, které jsou zbytečně složité a nejednotné. Regulační úřad neustále mění požadavky, kterým se bohužel reaktory ve výstavbě nedokáží vyrovnat. Kvůli tomu se investoři bojí investovat do jaderného průmyslu.

I přes to všechno jsou zde ale možnosti jak americký jaderný průmysl opět vyzdvihnout, možnosti jsou založeny na zjednodušení procesu povolování, odstranění strachu z jádra a zaměření se na vývoj nových technologií. Vždy se ale najdou společnosti, snažící se o prosazení svých zájmů, typicky API, která se snaží o odstavení jaderných elektráren a jejich nahrazení elektrárnami na zemní plyn.

Zdroje: www.axios.com

http://chronicle.augusta.com

http://triblive.com

http://www.businessinsider.com

Autor: Pavel Suk | úterý 8.8.2017 8:45 | karma článku: 13.63 | přečteno: 433x

Další články blogera

Pavel Suk

Spojené státy a jejich problémy s jádrem část I

Spojené státy, dříve velmi silná mocnost v jaderném průmyslu, ztratila krok s ostatními jadernými velmocemi. Jaké jsou důvody tohoto sestupu? Přetrvává možnost, aby si znovu vydobyla první příčky?

7.8.2017 v 23:25 | Karma článku: 17.54 | Přečteno: 550 | Diskuse

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně, pokračování

Pokračování reportáže o Novovoroněžské elektrárně, kde jsem byl v dubni na exkurzi. V následujícím článku se dočtete zejména o výstavbě 7. bloku a komplexnosti systému Multi-D, o výcviku obsluhy a monitoringu životního prostředí

6.5.2017 v 14:12 | Karma článku: 13.46 | Přečteno: 363 | Diskuse

Pavel Suk

Novovoroněžská II, zážitky z exkurze na elektrárně

V dubnu 2017 jsem měl možnost navštívit první komerční jaderný blok generace III+. Jedná se o 6. blok komplexu Novovoroněžská JE (také znám jako 1. blok Novovoroněžské JE-II), kde také probíhá výsvýstavba dalšího bloku VVER-1200.

6.5.2017 v 12:52 | Karma článku: 14.69 | Přečteno: 317 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

LEGO jako důkaz, že je antropický princip nesmysl

Antropický princip se snaží vysvětlil, jak je možné, že základní fyzikální konstanty jsou velmi přesně vyladěny tak, aby vesmír umožňoval vznik inteligentního života. Jenže ony přesně vyladěny vůbec nejsou.

23.8.2017 v 9:07 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 207 | Diskuse

Zdenek Slanina

Bude Maglev Tokio-Osaka dřív než český rychlovlak?

Japonsko pracuje na první skutečně dlouhé trati magneticky vznášeného vlaku zvaného Maglev. Ta spojí Tokio s Osakou. Ve zkušebním provozu bylo zatím dosaženo rychlosti 603 km/hod.

22.8.2017 v 6:25 | Karma článku: 8.93 | Přečteno: 217 |

Jaroslav Chudáček

Astrologie se opět potvrdila

Dnes odpoledne bude ve Spojených státech viditelné úplné zatmění Slunce. Dle astrologie to pro tuto zemi na dnešek nevěstí nic dobrého. Den teprve začal a už se to potvrdilo.

21.8.2017 v 9:27 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 620 | Diskuse

Dana Tenzler

Planety – samotáři

Kolik osamělých tmavých planet se potuluje vesmírem? Kolik planetárních soustav podlehlo gravitačním katastrofám? Vědci zveřejnili nové odhady. (délka blogu 4 min.)

21.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 18.77 | Přečteno: 307 | Diskuse

Libor Čermák

Co má písmeno "P" společného se spaním?

Dovolte, abych vás dnes upozornil na jednu jazykovou zajímavost. Zkusili jste si někdy zmapovat, kolik věcí související se spaním v českém jazyce začíná na písmeno "P"? Čím, že to bude?

19.8.2017 v 11:34 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 454 |
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 473

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 23 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.