Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spojené státy a jejich problémy s jádrem část II

V minulém příspěvku byly shrnuty základní příčiny úpadku jaderného programu ve Spojených státech, v dnešním článku si můžete přečíst, jakým způsobem by USA mohla tyto problémy překonat a dostat se opět do čela jaderného programu.

Navzdory 12 důvodům úpadku jaderného průmyslu v USA, web businessinsider.com navrhuje možné postupy k tomu, jak dostat USA opět na první příčky v jaderném průmyslu. Na prvním místě je zbavit obyvatele strachu z jaderných technologií. Od havárie v Černobylu nezemřel ani jeden člověk v důsledku provozu jaderných elektráren. Lidé, kteří umírali po Fukušimské nehodě, umírali na po havarijní šok, který byl prohlouben faktem, že se již nevrátí za svého života do svých domovů.

Dalším bodem je výrazně zlepšit a zjednodušit legislativu a vládní nařízení, třetím bodem odstranit dotace obnovitelných zdrojů energie. Jaderné elektrárny jako bezemisní zdroje mají stejné právo soupeřit v energetickém mixu jako fotovoltaické, větrné či vodní elektrárny. Poté, co se státům podaří odstranit tyto bariéry, bude možné znovu stavět a provozovat jaderné elektrárny a tím se také dostat na první příčky v jaderném průmyslu.  

Jaderná energetika v Americe navíc bojuje proti fosilním palivům jako je ropa, uhlí a zemní plyn. Americký ropný institut (API) bojuje proti podpoře jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů. Jejich hlavní motivací jsou velká naleziště zemního plynu, který by mohl nahradit některé jaderné elektrárny, API chce, aby se zemní plyn stal dominantním zdrojem energie ve Spojených státech, tato snaha dopadá na úrodnou půdu, jelikož před 10 lety byla v USA elektřina vyráběna z 50 % pomocí uhelných elektráren, zatímco nyní je to pouze 30 %. Zbývajících 20 % je dodáváno právě elektrárnami spalující zemní plyn.

Elektrárna s kombinovaným cyklem, spalující zemní plyn.

Energetické oddělení americké vlády se navíc chystá vydat studii, která bude informovat o škodlivosti uhelných a jaderných elektráren, toho se chytla API, která okamžitě přidala příspěvky ohledně obnovitelných zdrojů. Podle API jsou uměle vytvořené dotace obnovitelných zdrojů velmi neperspektivní a znevýhodňují fosilní a jaderné zdroje energie.

API proti jaderným elektrárnám bojuje v několika státech, jejich snahou je odstavení jaderných elektráren před koncem plánované životnosti. Jaderné zdroje jsou pak nahrazovány konvenčními elektrárnami na zemní plyn. I přes všechna úsilí API jsou jaderné elektrárny v New Yorku a Illinois stále v provozu díky zákonům na ochranu jaderných zdrojů, které byly v New Yorku v srpnu 2016 a v Illinois v březnu 2017 podepsány a uzákoněny. Naproti tomu se API daří prosazovat své zájmy například v Ohiu, Pensylvánii a Connecticutu.

Spojené státy, dříve silná mocnost, zajímající se o jádro, je nyní na strmé cestě k totálnímu úpadku. Za úpadkem stojí hned několik příčin, ať už technických, organizačních či ekonomických. Mezi technické příčiny lze zařadit nezájem amerických jaderných korporací o nové generace reaktorů a nové technologie. Budoucnost jaderných zařízení nemůže stát na lehkovodních reaktorech, je třeba se ubírat i jinými směry, jako jsou rychlé reaktory, transmutační technologie či solné reaktory. Toho se Spojené státy zcela vzdaly na úkor jejich nejmodernějšímu tlakovodnímu reaktoru AP1000.

Dalším problémem je strach obyvatelstva z jaderných technologií, ten je však zbytečně přehnaný, jelikož od Černobylské havárie nezemřel ani jeden člověk na následky ozáření z provozu jaderných elektráren. Další páky, které stáhly USA ke dnu, jsou jejich zákony, které jsou zbytečně složité a nejednotné. Regulační úřad neustále mění požadavky, kterým se bohužel reaktory ve výstavbě nedokáží vyrovnat. Kvůli tomu se investoři bojí investovat do jaderného průmyslu.

I přes to všechno jsou zde ale možnosti jak americký jaderný průmysl opět vyzdvihnout, možnosti jsou založeny na zjednodušení procesu povolování, odstranění strachu z jádra a zaměření se na vývoj nových technologií. Vždy se ale najdou společnosti, snažící se o prosazení svých zájmů, typicky API, která se snaží o odstavení jaderných elektráren a jejich nahrazení elektrárnami na zemní plyn.

Zdroje: www.axios.com

              http://chronicle.augusta.com

             http://triblive.com

             http://www.businessinsider.com

Autor: Pavel Suk | úterý 8.8.2017 8:45 | karma článku: 15,38 | přečteno: 549x
  • Další články autora

Pavel Suk

Solné reaktory – řešení energetického problému lidstva?

V minulém článku byly shrnuty základní informace o reaktorech s roztavenými solemi, v následujících odstavcích si můžete přečíst současný vývoj těchto reaktorů, hlavně reaktoru Integral MSR.

7.3.2018 v 16:30 | Karma: 16,92 | Přečteno: 1155x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

Solné reaktory - minulost, nebo budoucnost?

Jsou všechny koncepty jaderných reaktorů podobné tlakovodním reaktorům? Může být jaderné palivo v tekuté formě? Historii i princip fungování solných reaktorů si můžete přečíst v následujícím článku.

6.3.2018 v 18:50 | Karma: 22,51 | Přečteno: 1381x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

NUSIM2017: Zachování know-how jako klíčová dovednost pro existenci jadrných elektráren?

Nábor nových pracovníků Slovenských elektráren a skupiny ČEZ není jednoduchá práce. Řešení a názory jak personalistů, tak vědeckých odborníků si můžete přečíst v následujícím článku, na závěr pohled analytika z Jobs.cz

5.12.2017 v 20:51 | Karma: 10,91 | Přečteno: 442x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

NUSIM2017: Role design authority a zvládání těžkých havárií na jaderných elektrárnách

V druhé části konference NUSIM byly řešeny problémy design authority s hlavním tématem udržení plánů jaderných elektráren ve shodě s projektem, a také bezpečnostní systémy pro reaktory generace II ke zvládání těžkých havárií.

5.12.2017 v 18:19 | Karma: 11,08 | Přečteno: 189x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

Zkušenosti z provozu českých a Slovenských jaderných elektráren se zaměřením na bezpečnost

Letošní konference NUSIM2017 byla vskutku bohatá a hlavní témata, kterých se týkala, byla: bezpečnost provozu JE a lidské zdroje. Úvodních slov konference se chopili prezidenti ČNS a SNUS, Daneš Burket a Vladimír Slugeň.

4.12.2017 v 14:10 | Karma: 12,38 | Přečteno: 417x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 59
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 669x
Jmenuji se Pavel Suk, je mi 24 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.

Seznam rubrik