Spojené státy a jejich problémy s jádrem část II

8. 08. 2017 8:45:10
V minulém příspěvku byly shrnuty základní příčiny úpadku jaderného programu ve Spojených státech, v dnešním článku si můžete přečíst, jakým způsobem by USA mohla tyto problémy překonat a dostat se opět do čela jaderného programu.

Navzdory 12 důvodům úpadku jaderného průmyslu v USA, web businessinsider.com navrhuje možné postupy k tomu, jak dostat USA opět na první příčky v jaderném průmyslu. Na prvním místě je zbavit obyvatele strachu z jaderných technologií. Od havárie v Černobylu nezemřel ani jeden člověk v důsledku provozu jaderných elektráren. Lidé, kteří umírali po Fukušimské nehodě, umírali na po havarijní šok, který byl prohlouben faktem, že se již nevrátí za svého života do svých domovů.

Dalším bodem je výrazně zlepšit a zjednodušit legislativu a vládní nařízení, třetím bodem odstranit dotace obnovitelných zdrojů energie. Jaderné elektrárny jako bezemisní zdroje mají stejné právo soupeřit v energetickém mixu jako fotovoltaické, větrné či vodní elektrárny. Poté, co se státům podaří odstranit tyto bariéry, bude možné znovu stavět a provozovat jaderné elektrárny a tím se také dostat na první příčky v jaderném průmyslu.

Jaderná energetika v Americe navíc bojuje proti fosilním palivům jako je ropa, uhlí a zemní plyn. Americký ropný institut (API) bojuje proti podpoře jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů. Jejich hlavní motivací jsou velká naleziště zemního plynu, který by mohl nahradit některé jaderné elektrárny, API chce, aby se zemní plyn stal dominantním zdrojem energie ve Spojených státech, tato snaha dopadá na úrodnou půdu, jelikož před 10 lety byla v USA elektřina vyráběna z 50 % pomocí uhelných elektráren, zatímco nyní je to pouze 30 %. Zbývajících 20 % je dodáváno právě elektrárnami spalující zemní plyn.

Energetické oddělení americké vlády se navíc chystá vydat studii, která bude informovat o škodlivosti uhelných a jaderných elektráren, toho se chytla API, která okamžitě přidala příspěvky ohledně obnovitelných zdrojů. Podle API jsou uměle vytvořené dotace obnovitelných zdrojů velmi neperspektivní a znevýhodňují fosilní a jaderné zdroje energie.

API proti jaderným elektrárnám bojuje v několika státech, jejich snahou je odstavení jaderných elektráren před koncem plánované životnosti. Jaderné zdroje jsou pak nahrazovány konvenčními elektrárnami na zemní plyn. I přes všechna úsilí API jsou jaderné elektrárny v New Yorku a Illinois stále v provozu díky zákonům na ochranu jaderných zdrojů, které byly v New Yorku v srpnu 2016 a v Illinois v březnu 2017 podepsány a uzákoněny. Naproti tomu se API daří prosazovat své zájmy například v Ohiu, Pensylvánii a Connecticutu.

Spojené státy, dříve silná mocnost, zajímající se o jádro, je nyní na strmé cestě k totálnímu úpadku. Za úpadkem stojí hned několik příčin, ať už technických, organizačních či ekonomických. Mezi technické příčiny lze zařadit nezájem amerických jaderných korporací o nové generace reaktorů a nové technologie. Budoucnost jaderných zařízení nemůže stát na lehkovodních reaktorech, je třeba se ubírat i jinými směry, jako jsou rychlé reaktory, transmutační technologie či solné reaktory. Toho se Spojené státy zcela vzdaly na úkor jejich nejmodernějšímu tlakovodnímu reaktoru AP1000.

Dalším problémem je strach obyvatelstva z jaderných technologií, ten je však zbytečně přehnaný, jelikož od Černobylské havárie nezemřel ani jeden člověk na následky ozáření z provozu jaderných elektráren. Další páky, které stáhly USA ke dnu, jsou jejich zákony, které jsou zbytečně složité a nejednotné. Regulační úřad neustále mění požadavky, kterým se bohužel reaktory ve výstavbě nedokáží vyrovnat. Kvůli tomu se investoři bojí investovat do jaderného průmyslu.

I přes to všechno jsou zde ale možnosti jak americký jaderný průmysl opět vyzdvihnout, možnosti jsou založeny na zjednodušení procesu povolování, odstranění strachu z jádra a zaměření se na vývoj nových technologií. Vždy se ale najdou společnosti, snažící se o prosazení svých zájmů, typicky API, která se snaží o odstavení jaderných elektráren a jejich nahrazení elektrárnami na zemní plyn.

Zdroje: www.axios.com

http://chronicle.augusta.com

http://triblive.com

http://www.businessinsider.com

Autor: Pavel Suk | úterý 8.8.2017 8:45 | karma článku: 15.38 | přečteno: 549x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 110 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 510 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 188 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 289 | Diskuse
Počet článků 59 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 669

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 24 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...