Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novinky ze světa jaderného paliva II

11. 08. 2016 11:00:00
V minulém článku jsem psal o jaderném palivu, které připravuje ruská společnost TVEL pro tlakovodní jaderné elektrárny vyrobené firmou Westinghouse Electric Company. Dnešní článek přináší nový vývoj situace paliva TVS-KVADRAT

Palivo TVS-KVADRAT je nyní provozováno ve švédských jaderných elektrárnách. První smlouva byla podepsána v roce 2012 se společností Vattenfall, která provozuje jaderné elektrárny Ringhals a Forsmark. Do reaktoru elektrárny Ringhals byly v roce 2014 zavezeny 4 palivové soubory (jde o minimální počet palivových souborů rozdílného druhu, který může být v elektrárně použit, z důvodu symetrie). Palivový cyklus této elektrárny je pětiletý, proto je možné zjistit stav palivových článků až v roce 2019. Kazety se vyjmou z reaktoru a na základě provedených analýz se provozovatel rozhodne, zda bude využívat jaderné palivo TVS-KVADRAT pro celou vsázku, či zůstane u dodavatele Westinghouse.

18. června 2016 podepsaly TVEL a GE Hitachi Nuclear Energy kontrakt na dodávku palivových kazet pro zkušební provoz amerických jaderných elektráren. Podpisu se zúčastnilo hlavní vedení Rosatomu, stejně jako hlavní vedení GE Hitachi a ředitel společnosti GNF-A (Global Nuclear Fuel-Americas).

Další novinkou ze světa jaderného paliva se týká České republiky, konkrétně jaderné elektrárny Temelín. Firma ČEZ má sice kontrakt s ruským dodavatelem jaderného paliva TVEL na 10 překládek jaderného paliva, což znamená přibližně 5 let provozu jaderné elektrárny Temelín, ale pokud se jedná o používání nového paliva v zaběhnutém jaderném reaktoru, je třeba počítat s tím, že palivo musí být testováno. V jaderné elektrárně Temelín je nyní pětiletý palivový cyklus, proto je nyní vhodná doba k přemýšlení o změně dodavatele paliva Může se však stát, že po roce 2020 bude dodávat jaderné palivo do Temelína americká firma Westinghouse Electric Company.

ČEZ chce výběrové řízení pořádat formou tendru, který by měl být zahájen nejpozději v roce 2017, na počátku roku 2019 by tak mohl být znám nový dodavatel jaderného paliva pro reaktory VVER-1000. ČEZ své rozhodnutí komentuje pomocí ekonomických podkladů a skutečnosti, že jediný dodavatel tak může manipulovat s cenou paliva podle svých uvážení, ačkoliv se to zatím nikdy nestalo.

Americký Westinghouse již spolupracoval s elektrárnou Temelín v roce 2000, kdy kompletně zařizoval vybavení a digitalizaci systémů řízení a kontroly. Později dodával také palivo do elektrárny, ale bohužel palivoví inženýři ve společnosti Westinghouse neměli dostatek zkušeností s rozdílnou konstrukcí paliva a tak americké palivo přineslo pouze problémy. Hlavním problémem, kvůli kterému bylo palivo od Westinghouse zavrženo, bylo ohýbání kazet a absorpčních tyčí. Obaly provozem poničených palivových peletek špatně těsnily a z paliva tak mohlo dojít k úniku některých štěpných produktů do vody v primárním okruhu.

Westinghouse nyní doufá v export svých výrobků do reaktorů východního typu. Spolehlivě se mu daří prosazovat své zájmy na Ukrajině. Podíl dodávaného paliva reaktorům VVER společností Westinghouse je nyní přibližně 40 %.

Závěr

V jaderném průmyslu je potřeba využívat vždy nejkvalitnější komponenty ke stavbě různých zařízení. Mezi tyto komponenty zejména patří palivo. Již samo palivo tvoří první dvě bezpečnostní fyzické bariéry. Jsou to palivová tabletka a pokrytí paliva. Palivo je velmi nákladnou součástí jaderné elektrárny a proto je dobré mít více dodavatelů. Tohoto faktu jsou si vědomi také jediní dva výrobci, kteří se zabývají výrobou jaderného paliva pro reaktory VVER, a to TVEL a Westinghouse. Společnost TVEL, patřící pod ruský Rosatom, se snaží prosadit svým novým palivem TVS-KVADRAT konkurovat americkému Westinghousu na domácí půdě. Již nyní TVEL podepsal kontrakt na zkušební provoz v některých amerických elektrárnách. Naproti tomu Westinghouse nezahálí a snaží se exportovat své palivo do voroněžských reaktorů. Možná, že tato spolupráce a nový pohled na geometrie jaderných elektráren přinese úspěchy v palivovém hospodářství a budoucí spolupráci dvou největších firem.

Zdroje: http://www.rosatom.cz/

Tisková zpráva Esential Communication

http://www.parlamentnilisty.cz/

http://ekonomika.idnes.cz/

www.atominfo.cz

Autor: Pavel Suk | čtvrtek 11.8.2016 11:00 | karma článku: 16.05 | přečteno: 360x

Další články blogera

Pavel Suk

Mochovce – jaderná elektrárna, nebo past na peníze

Dnešní článek bude věnován slovenské jaderné elektrárně Mochovce, která je ve výstavbě již od roku 1981. Podle plánů měly být v komplexu 4 jaderné reaktory VVER-440 ale během let došlo k událostem, které vedly ke zpoždění výstavby

18.10.2017 v 20:02 | Karma článku: 9.76 | Přečteno: 352 | Diskuse

Pavel Suk

Zážitky z exkurze do Spojeného ústavu jaderných výzkumů část III

V minulém díle byla představena Frankova laboratoř neutronové fyziky, v následujícím bude shrnuto využití reaktoru IBR-2. Dále pak poslední laboratoře z exkurze v SUJV jako laboratoř jaderných, zabývající se projektem Gigatone

5.10.2017 v 18:56 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 131 | Diskuse

Pavel Suk

Zážitky z exkurze do Spojeného ústavu jaderných výzkumů část II

V minulém článku jste se dozvěděli o Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně, zejména o laboratoři pro studium vysokých energií. Následující je zaměřen na laboratoře jaderných reakcí a neutronové fyziky s reaktorem IBR-2

5.10.2017 v 15:58 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 182 | Diskuse

Pavel Suk

Zážitky z exkurze do Spojeného ústavu jaderných výzkumů část I

Většina čtenářů zajímajících se o fyziku elementárních částic jistě zná vědecký komplex CERN. Málokdo ale ví, že přibližně 100 km severně od Moskvy jsou vystavěny vědeckovýzkumné laboratoře.zabývající se podobnými problémy

4.10.2017 v 20:51 | Karma článku: 10.98 | Přečteno: 229 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jakub Tenčl

Jak myšlenky ovlivňují tělo?

Otázka, která se může zdát jasná, avšak jaké jsou konkrétní chemické procesy vyvolané myšlenkou? Pokud je pravda, že myšlenka má moc ovlivnit systém chemické přeměny, pak další otázkou je...

21.11.2017 v 18:13 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 232 |

Michal Češek

Onemocnění, které mladé kulturistce obrátilo život naruby

Příběh Zoey Wright z britského Cornwallu může být velkou inspirací pro mnohé z těch, které postihla vážná nemoc, ale také pro ty, kteří se zajímají o oblast fitness a kulturistiky.

20.11.2017 v 20:32 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 955 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak vznikl vesmír? A co bylo předtím?

Co způsobilo vznik vesmíru? Mohl vzniknout náhodně nebo je dílem božím? Na obě otázky umí dnes fyzika dát komplikovanou a zatím samozřejmě neověřenou odpověď.

20.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 808 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství alchymistů – jak vzniká zlato (vesmírná alchymie 6/6)

Poslední nahlédnutí do tyglíku, ve kterém se vaří přísady pro celý vesmír. Vznik těžkých prvků – mezi nimi i zlata nebo uranu – nebyl žádnou náhodou. (délka blogu 8 min.)

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 486 | Diskuse

Jan Švadlenka

Polemika s panem Kapolkou o evoluci aneb ukázka dezinformace - část III.

V tomto článku hodlám ukončit svou polemiku s panem Kapolkou. Uvedu argumenty svědčící pro evoluci a v závěru vysvětlím, v čem spočívá ona dezinformace, která se prolínala všemi jeho články.

16.11.2017 v 0:07 | Karma článku: 18.31 | Přečteno: 476 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 9.37 Průměrná čtenost 472

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 23 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.