Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou elektromobily opravdu bezemisní? Část II

4. 03. 2017 7:24:33
V následující části jsou shrnuty základní informace o studii provedené v USA, která se zaměřila na výpočet hmotnosti oxidů produkovaných elektromobily v různých státech.

V minulém článku byly zmíněny základní informace o ekologii elektromobilů, která se týká zejména baterií a elektřiny, která může být vyrobena různými způsoby. V následující části jsou shrnuty základní informace o studii provedené v USA, která se zaměřila na výpočet hmotnosti oxidů produkovaných elektromobily v různých státech.

Díky rozmanitosti energetického mixu nelze tedy říci, že elektromobily jsou bezemisní automobily. Výsledkem studie, je fakt, že elektromobily při průměrném mixu ve spojených státech vytváří přibližně polovinu oxidů, jako klasický benzínový automobil. Průměrný mix zdrojů energie ve spojených státech je přibližně 68,7 % fosilních, 11,3 % obnovitelných zdrojů a přibližně 20 % z jaderných elektráren. Při tomto energetickém mixu vyprodukuje ryze elektromobil ročně 2,18 kg oxidů.

Některé státy mají však jiné zastoupení energetického mixu, jako například Illinois, který má přes 50% zastoupení jaderné energie a 44% zastoupení uhelných elektráren. Elektromobil ve státě Illinois vyprodukuje přibližně 1,83 kg oxidů. Extrémem, který představuje vhodně zvolený energetický mix je stát Washington, ve kterém je téměř 74 % energie z obnovitelných zdrojů a 7,5 % jaderných zdrojů a pouze 18,5 % z fosilních zdrojů, elektromobil zde vyprodukuje pouze 0,45 Kg oxidů ročně. Extrémem, kde je zvolený energetický mix nerozumně zvolený je například stát Wyoming, kde je téměř 90,5 % fosilních zdrojů energie a pouze 9,5 % obnovitelných. Elektromobil zde vychází přibližně na 4 kg oxidů ročně. V porovnání s klasickým benzínovým automobilem, který vyprodukuje ročně přibližně 5,5 kg oxidů, se nabízí otázka: „Má cenu zde provozovat elektromobily?“.

Energetický mix v České republice je velmi podobný státu Arizona, který má přibližně 62,5 % fosilních zdrojů, 28,8 % jaderných a 8,7 % obnovitelných zdrojů. Elektromobil v tomto státě vyprodukuje přibližně 2,03 kg oxidů ročně.

Vzhledem k minulosti Německa, které se rozhodlo jít cestou obnovitelných zdrojů, bez jaderného zastoupení, je vhodné se zaměřit na emise elektromobilů při tomto energetickém mixu. Tomu nejlépe odpovídá například Iowa, která má 9,25 % jaderných zdrojů, 57,5 % fosilních zdrojů a 33,25 % obnovitelných zdrojů energie. Elektromobil při této konfiguraci vyprodukuje přes 2,44 kg oxidů ročně. Je tedy dobrou otázkou: „Je Německo opravdu zelené?“

Naprostým vítězem, co se týče provozu elektromobilů je však stát Vermont, ve kterém je složka fosilních elektráren tak malá, že lze zanedbat, elektromobil je tudíž v tomto státě téměř bezemisní.

Je nutné podotknout, že zmíněné emise jsou vypočteny včetně těžby a přípravy ropy, či uhlí. Nejde tedy pouze o emise, které vyprodukuje elektrárna, ale které jsou vyprodukovány po celou dobu přípravy paliva.

Na základě těchto informací si lze udělat představu, jak asi energetický mix ovlivňuje emise „bezemisních“ elektromobilů. Je vidět, že odchod od jaderných zdrojů k ryze obnovitelným není výhrou. Je třeba, aby země, která uvažuje nad masivní kampaní pro podporu elektromobilů, měla zajištěné vědecké posudky o ekologičnosti takové volby, nehledě na to, že masivní odběr v určitou hodinu, pravděpodobně přes noční provoz, bude velmi náročný pro přenosovou síť. Dalším poznatkem ze zmíněných analýz je fakt, že provoz elektromobilů při energetickém mixu složeným z obnovitelných a jaderných zdrojů je mnohem ekologičtější, než při použití obnovitelných zdrojů spolu s fosilními. Z toho pohledu jsou jaderné elektrárny důležité pro udržitelnost ekologicky přijatelného řešení energetického problému budoucnosti.

Zdroje: http://www.afdc.energy.gov

http://www.vox.com

Autor: Pavel Suk | sobota 4.3.2017 7:24 | karma článku: 22.15 | přečteno: 779x

Další články blogera

Pavel Suk

Mochovce – jaderná elektrárna, nebo past na peníze

Dnešní článek bude věnován slovenské jaderné elektrárně Mochovce, která je ve výstavbě již od roku 1981. Podle plánů měly být v komplexu 4 jaderné reaktory VVER-440 ale během let došlo k událostem, které vedly ke zpoždění výstavby

18.10.2017 v 20:02 | Karma článku: 9.76 | Přečteno: 352 | Diskuse

Pavel Suk

Zážitky z exkurze do Spojeného ústavu jaderných výzkumů část III

V minulém díle byla představena Frankova laboratoř neutronové fyziky, v následujícím bude shrnuto využití reaktoru IBR-2. Dále pak poslední laboratoře z exkurze v SUJV jako laboratoř jaderných, zabývající se projektem Gigatone

5.10.2017 v 18:56 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 131 | Diskuse

Pavel Suk

Zážitky z exkurze do Spojeného ústavu jaderných výzkumů část II

V minulém článku jste se dozvěděli o Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně, zejména o laboratoři pro studium vysokých energií. Následující je zaměřen na laboratoře jaderných reakcí a neutronové fyziky s reaktorem IBR-2

5.10.2017 v 15:58 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 182 | Diskuse

Pavel Suk

Zážitky z exkurze do Spojeného ústavu jaderných výzkumů část I

Většina čtenářů zajímajících se o fyziku elementárních částic jistě zná vědecký komplex CERN. Málokdo ale ví, že přibližně 100 km severně od Moskvy jsou vystavěny vědeckovýzkumné laboratoře.zabývající se podobnými problémy

4.10.2017 v 20:51 | Karma článku: 10.98 | Přečteno: 229 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jakub Tenčl

Jak myšlenky ovlivňují tělo?

Otázka, která se může zdát jasná, avšak jaké jsou konkrétní chemické procesy vyvolané myšlenkou? Pokud je pravda, že myšlenka má moc ovlivnit systém chemické přeměny, pak další otázkou je...

21.11.2017 v 18:13 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 232 |

Michal Češek

Onemocnění, které mladé kulturistce obrátilo život naruby

Příběh Zoey Wright z britského Cornwallu může být velkou inspirací pro mnohé z těch, které postihla vážná nemoc, ale také pro ty, kteří se zajímají o oblast fitness a kulturistiky.

20.11.2017 v 20:32 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 955 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak vznikl vesmír? A co bylo předtím?

Co způsobilo vznik vesmíru? Mohl vzniknout náhodně nebo je dílem božím? Na obě otázky umí dnes fyzika dát komplikovanou a zatím samozřejmě neověřenou odpověď.

20.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 808 | Diskuse

Dana Tenzler

Tajemství alchymistů – jak vzniká zlato (vesmírná alchymie 6/6)

Poslední nahlédnutí do tyglíku, ve kterém se vaří přísady pro celý vesmír. Vznik těžkých prvků – mezi nimi i zlata nebo uranu – nebyl žádnou náhodou. (délka blogu 8 min.)

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 486 | Diskuse

Jan Švadlenka

Polemika s panem Kapolkou o evoluci aneb ukázka dezinformace - část III.

V tomto článku hodlám ukončit svou polemiku s panem Kapolkou. Uvedu argumenty svědčící pro evoluci a v závěru vysvětlím, v čem spočívá ona dezinformace, která se prolínala všemi jeho články.

16.11.2017 v 0:07 | Karma článku: 18.31 | Přečteno: 476 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 9.37 Průměrná čtenost 472

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 23 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.