Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spojené státy a jejich problémy s jádrem část II

8. 08. 2017 8:45:10
V minulém příspěvku byly shrnuty základní příčiny úpadku jaderného programu ve Spojených státech, v dnešním článku si můžete přečíst, jakým způsobem by USA mohla tyto problémy překonat a dostat se opět do čela jaderného programu.

Navzdory 12 důvodům úpadku jaderného průmyslu v USA, web businessinsider.com navrhuje možné postupy k tomu, jak dostat USA opět na první příčky v jaderném průmyslu. Na prvním místě je zbavit obyvatele strachu z jaderných technologií. Od havárie v Černobylu nezemřel ani jeden člověk v důsledku provozu jaderných elektráren. Lidé, kteří umírali po Fukušimské nehodě, umírali na po havarijní šok, který byl prohlouben faktem, že se již nevrátí za svého života do svých domovů.

Dalším bodem je výrazně zlepšit a zjednodušit legislativu a vládní nařízení, třetím bodem odstranit dotace obnovitelných zdrojů energie. Jaderné elektrárny jako bezemisní zdroje mají stejné právo soupeřit v energetickém mixu jako fotovoltaické, větrné či vodní elektrárny. Poté, co se státům podaří odstranit tyto bariéry, bude možné znovu stavět a provozovat jaderné elektrárny a tím se také dostat na první příčky v jaderném průmyslu.

Jaderná energetika v Americe navíc bojuje proti fosilním palivům jako je ropa, uhlí a zemní plyn. Americký ropný institut (API) bojuje proti podpoře jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů. Jejich hlavní motivací jsou velká naleziště zemního plynu, který by mohl nahradit některé jaderné elektrárny, API chce, aby se zemní plyn stal dominantním zdrojem energie ve Spojených státech, tato snaha dopadá na úrodnou půdu, jelikož před 10 lety byla v USA elektřina vyráběna z 50 % pomocí uhelných elektráren, zatímco nyní je to pouze 30 %. Zbývajících 20 % je dodáváno právě elektrárnami spalující zemní plyn.

Energetické oddělení americké vlády se navíc chystá vydat studii, která bude informovat o škodlivosti uhelných a jaderných elektráren, toho se chytla API, která okamžitě přidala příspěvky ohledně obnovitelných zdrojů. Podle API jsou uměle vytvořené dotace obnovitelných zdrojů velmi neperspektivní a znevýhodňují fosilní a jaderné zdroje energie.

API proti jaderným elektrárnám bojuje v několika státech, jejich snahou je odstavení jaderných elektráren před koncem plánované životnosti. Jaderné zdroje jsou pak nahrazovány konvenčními elektrárnami na zemní plyn. I přes všechna úsilí API jsou jaderné elektrárny v New Yorku a Illinois stále v provozu díky zákonům na ochranu jaderných zdrojů, které byly v New Yorku v srpnu 2016 a v Illinois v březnu 2017 podepsány a uzákoněny. Naproti tomu se API daří prosazovat své zájmy například v Ohiu, Pensylvánii a Connecticutu.

Spojené státy, dříve silná mocnost, zajímající se o jádro, je nyní na strmé cestě k totálnímu úpadku. Za úpadkem stojí hned několik příčin, ať už technických, organizačních či ekonomických. Mezi technické příčiny lze zařadit nezájem amerických jaderných korporací o nové generace reaktorů a nové technologie. Budoucnost jaderných zařízení nemůže stát na lehkovodních reaktorech, je třeba se ubírat i jinými směry, jako jsou rychlé reaktory, transmutační technologie či solné reaktory. Toho se Spojené státy zcela vzdaly na úkor jejich nejmodernějšímu tlakovodnímu reaktoru AP1000.

Dalším problémem je strach obyvatelstva z jaderných technologií, ten je však zbytečně přehnaný, jelikož od Černobylské havárie nezemřel ani jeden člověk na následky ozáření z provozu jaderných elektráren. Další páky, které stáhly USA ke dnu, jsou jejich zákony, které jsou zbytečně složité a nejednotné. Regulační úřad neustále mění požadavky, kterým se bohužel reaktory ve výstavbě nedokáží vyrovnat. Kvůli tomu se investoři bojí investovat do jaderného průmyslu.

I přes to všechno jsou zde ale možnosti jak americký jaderný průmysl opět vyzdvihnout, možnosti jsou založeny na zjednodušení procesu povolování, odstranění strachu z jádra a zaměření se na vývoj nových technologií. Vždy se ale najdou společnosti, snažící se o prosazení svých zájmů, typicky API, která se snaží o odstavení jaderných elektráren a jejich nahrazení elektrárnami na zemní plyn.

Zdroje: www.axios.com

http://chronicle.augusta.com

http://triblive.com

http://www.businessinsider.com

Autor: Pavel Suk | úterý 8.8.2017 8:45 | karma článku: 14.25 | přečteno: 478x

Další články blogera

Pavel Suk

Zážitky z exkurze do Spojeného ústavu jaderných výzkumů část III

V minulém díle byla představena Frankova laboratoř neutronové fyziky, v následujícím bude shrnuto využití reaktoru IBR-2. Dále pak poslední laboratoře z exkurze v SUJV jako laboratoř jaderných, zabývající se projektem Gigatone

5.10.2017 v 18:56 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 103 | Diskuse

Pavel Suk

Zážitky z exkurze do Spojeného ústavu jaderných výzkumů část II

V minulém článku jste se dozvěděli o Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně, zejména o laboratoři pro studium vysokých energií. Následující je zaměřen na laboratoře jaderných reakcí a neutronové fyziky s reaktorem IBR-2

5.10.2017 v 15:58 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 164 | Diskuse

Pavel Suk

Zážitky z exkurze do Spojeného ústavu jaderných výzkumů část I

Většina čtenářů zajímajících se o fyziku elementárních částic jistě zná vědecký komplex CERN. Málokdo ale ví, že přibližně 100 km severně od Moskvy jsou vystavěny vědeckovýzkumné laboratoře.zabývající se podobnými problémy

4.10.2017 v 20:51 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 201 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii-8.Bunkový genóm ako báseň. Posunieme „hranice“ života?

Ukázalo sa, že na procesy genetických zmien je možné, ba nutné, aplikovať princípy informatiky a kombinatoriky. Aké sú niektoré závery týchto empirických vied pre biológiu? - Je živá už molekula RNA? Kde vlastne začína život?

16.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Jan Fikáček

Dnešní fyzice trochu chybí.... fyzika, aneb proč je matematika někdy fyzikálně slepá

Matematika je náš nejlepší "smysl", kterým vidíme nejhlouběji do světa elementárních částic, či nejostřeji do minulosti vesmíru. Tento superiorní "smysl" má ale, bohužel, i své "optické klamy" a nedostatky.

16.10.2017 v 9:07 | Karma článku: 16.71 | Přečteno: 448 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč jsou stopy v mokrém písku nakrátko suché?

Když se procházíte po mokrém písku, můžete si všimnout zajímavého jevu. Písek, na kterém právě stojíte, se zdá být světlejší a sušší než zbytek pláže. Je to trik nebo optický klam? (délka blogu 5 min.)

16.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 469 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč vlastně fungují – přesýpací hodiny?

Co mají přesýpací hodiny společného s klenbou kostela – a proč vlastně fungují tak, jak fungují? (blog je dnes kratší, ca. 2 min.)

12.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 26.74 | Přečteno: 830 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii–7. Haeckelov „zločin“ alebo: Škandalózna nevedomosť či „farizejstvo“?

Keď mal Darwin problém a jeho teória sa ocitla v úzkych kvôli objavom v paleontológii a s tým súvisiacou myšlienkou homológií, domnieval sa, že najlepšie podporia jeho teóriu údajné dôkazy z vtedajších poznatkov embryológie.

9.10.2017 v 17:50 | Karma článku: 7.83 | Přečteno: 151 |
Počet článků 51 Celková karma 8.71 Průměrná čtenost 467

Jmenuji se Pavel Suk, je mi 23 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.