Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

SVBR-100 malý ruský rychlý reaktor

Opět se setkáváme s rychlým ruským reaktorem, tentokrát mnohem nižšího výkonu, než jsou reaktory třídy BN. Reaktor chlazený směsí olova a bismutu o výkonu 100 MWe.

SVBR-100 je malý rychlý reaktor o výkonu 280 MW tepelných, ke kterému je připojena turbína o výkonu 100 MW elektrických. Jedná se o reaktor IV. generace, což přináší jisté záruky v bezpečnosti provozu. Také je zde možnost využívat reaktor k termické výrobě vodíku. Velikost výkonu reaktoru může mnohé překvapit, ale vysvětlení je prosté. Nyní jsou dvě větve vývoje jaderných elektráren. Jedna směřuje k maximálnímu zvýšení výkonu, zatímco druhá se snaží zmenšit stavby a zjednodušit konstrukci. SVBR-100 je představitel větve, ve které dochází ke snížení výkonu. Později má být reaktor využíván jako renovace odstavených jaderných bloků, zejména s reaktory VVER-440. Vzhledem k velikosti se později počítá i s využitím jako jaderné teplárny, to znamená, že takový reaktor by byl umístěn v obydlené oblasti, kde by část výroby tepelné energie bylo použito pro vytápění budov.

Chlazení reaktoru

Jak již bylo řečeno, jedná se o rychlý reaktor. V rychlých reaktorech vlivem vysokého neutronového toku dochází k vyššímu lineárnímu tepelnému výkonu, proto není možné tyto reaktory chladit vodou, která by navíc moderovala neutrony, ale je třeba tyto reaktory chladit jiným způsobem. SVBR-100 je chlazený směsí olova a bismutu. Směs olova a bismutu má vysoký bod varu a to až 1670 °C, a nízký bod tání a to jen 123,5 °C. Díky těmto vlastnostem je v primárním potrubí elektrárny jen nepatrně vyšší tlak, než je tlak atmosférický a tím je vyloučena havárie LOCA. Navíc oproti reaktorům chlazeným sodíkem odpadá problém s reaktivitou sodíku a vzniku vodíku při uvolnění sodíku do vody.

Palivový cyklus

Reaktor SVBR-100 má využívat palivo ve formě oxidu uraničitého (UO2), ale bude možné jej provozovat i s MOX palivem. Délka kampaně reaktoru bude podle projektantů 7 až 8 let, což má snížit množství spotřebovaného materiálu. Reaktor bude možné provozovat s takzvaným uzavřeným cyklem, což přináší snížení množství použitého jaderného paliva. Palivu, které bude několikrát přepracováno a použito znovu, se velmi zkrátí potřebná doba uskladnění v jaderných úložištích, než jeho radioaktivita poklesne na úroveň přírodního pozadí.

SVBR-100 neobsahuje množivý blanket, takže nedokáže transmutovat uran 238 na plutonium 239, tím pádem odpadá strach ze zneužití reaktoru jako prostředku k výrobě zbraňového plutonia.

Předpokládaná doba provozu reaktoru je 60 let, přičemž závisí na provozních parametrech. Nyní je v plánu provozovat reaktor při výstupních teplotách kolem 550 °C. S vývojem odolnějších materiálu je však snaha provozovat reaktor při teplotách kolem 800 °C. Zvýšením teploty v primárním okruhu se zvýší účinnost celého termodynamického cyklu a tím i celé elektrárny. Další motivací ke zvýšení teploty je fakt, že při 800 °C začíná probíhat termochemický rozklad vody, při kterém se uvolňuje vodík. Tímto způsobem je možné vyrábět vodík pro automobilové vodíkové články a jiné aplikace s výrazně vyšší účinností než v případě dnes používaných postupů.

Historie reaktorů chlazených olovem a bismutem

Při projektování reaktorů SVBR-100 byly ve velké míře využity zkušenosti ruských vývojářů s  jadernými ponorkami, k jejichž pohonu sloužil jaderný reaktorů chlazený olovem a bismutem. První z těchto ponorek zahájila provoz v roce 1963 a do počátku 80. let min. stol. bylo do provozu uvedeno dalších sedm plavidel. Použitý jaderný reaktor byl velice kompaktní, takže ponorky třídy Lira mohly být menší než ostatní ponorky a tedy rychlejší. Rychlost dále zvyšoval velký výkon reaktoru, který téměř dvojnásobně převyšoval výkon ostatních typů námořních jaderných reaktorů. Díky tomu byly ponorky třídy Lira nejrychlejší a jejich maximální rychlost dokonce převyšovala rychlost tehdejších amerických torpéd. Do 90. let min. stol., kdy byly ponorky s reaktorem chlazeným olovem a bismutem vyřazeny z provozu, byla nasbírána řada zkušeností, díky nimž je projekt reaktorů SVBR-100 nejpokročilejším projektem reaktoru chlazeného těžkými kovy.

Stavba

Jaderná korporace Rosatom schválila design energetického bloku s reaktorem SVBR-100. Demonstrační reaktor má stavět firma AKME-Engineering, což je firma vlastněná Rosatomem a společností Irkutsenergo. Tato společnost byla založena v roce 2009 právě kvůli výstavbě SVBR-100. Demonstrační blok by měl být dostavěn již v roce 2017 a spuštěn v roce 2019 ve výzkumném centru Research Institute of Atomic Reactors ve městě Dimitrovgrad v Uljanovském regionu. V roce 2014 byl však projekt vyškrtnutý z ruského federálního programu a tak se bude muset obejít bez federálních dotací.

K důležitým informacím ohledně výstavby patří i zmínka, že se v projektu velmi angažují i české firmy: CHEMCOMEX Praha, ŠKODA JS, ÚJV Řež, VÍTKOVICE Power Engineering, VÚJE Česká republika a mnoho dalších. EGP Invest již dříve spolupracoval při návrhu strojovny pro reaktor MBIR, nyní se soustředí na pomoc při stavbě reaktoru SVBR-100, což přináší velký potenciál pro firmu a celou Českou republiku.

Závěr

V článku byl představen reaktor SVBR-100, který lze zahrnout mezi malé rychlé reaktory reaktory IV. generace. Pomocí tohoto reaktoru chce Rusko dosáhnout uzavřeného palivového cyklu a využívat tak i použité palivo z lehkovodních elektráren. V budoucnu by měl SVBR-100 nahradit vysloužilé reaktory VVER-440 tím způsobem, že na reaktorový sál budou kolem starého reaktoru umístěny nové reaktory SVBR-100, které jsou vyprojektovány tak, aby dodávaly páru o stejných parametrech jako původní reaktor. Díky tomu bude možné využít maximum ze zařízení elektrárny i po vyřazení původního reaktoru z provozu. Výhodou reaktorů SVBR-100 může být i škálovatelnost výkonu. Pokud by zákazník požadoval jiný instalovaný výkon jaderné elektrárny, než je standardní (přes 1000 MWe), bude postaven potřebný počet malých bloků s reaktory SVBR-100. Taková koncepce výroby má výhodu, pokud dojde k jaderné havárii, jsou následky daleko menší, než pokud dojde k havárii ve velkém komplexu. Také se zamýšlí použití jako lokální zdroje energie v místech, kde jsou potřeba, nebo kde je špatná dostupnost fosilních paliv a to zejména v projektech plovoucích jaderných elektráren, odsolování mořské vody či jako jaderná teplárna pro část města. V budoucnosti se počítá s využitím elektrárny k výrobě vodíku.

Při práci na reaktoru byly zapojeny i české firmy a výzkumné ústavy, což má přínos pro naši ekonomiku a pověst v jaderném průmyslu. České firmy tak mohou získat potřebné know-how, které v budoucnu mohou použít při stavbě jaderných bloků v České republice. 

Zdroje: www.atominfo.cz

             http://www.akmeengineering.com

             http://www.technickytydenik.cz

             http://www.world-nuclear-news.org/

Autor: Pavel Suk | pondělí 2.11.2015 14:54 | karma článku: 22,12 | přečteno: 1045x
  • Další články autora

Pavel Suk

Solné reaktory – řešení energetického problému lidstva?

V minulém článku byly shrnuty základní informace o reaktorech s roztavenými solemi, v následujících odstavcích si můžete přečíst současný vývoj těchto reaktorů, hlavně reaktoru Integral MSR.

7.3.2018 v 16:30 | Karma: 16,92 | Přečteno: 1155x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

Solné reaktory - minulost, nebo budoucnost?

Jsou všechny koncepty jaderných reaktorů podobné tlakovodním reaktorům? Může být jaderné palivo v tekuté formě? Historii i princip fungování solných reaktorů si můžete přečíst v následujícím článku.

6.3.2018 v 18:50 | Karma: 22,51 | Přečteno: 1381x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

NUSIM2017: Zachování know-how jako klíčová dovednost pro existenci jadrných elektráren?

Nábor nových pracovníků Slovenských elektráren a skupiny ČEZ není jednoduchá práce. Řešení a názory jak personalistů, tak vědeckých odborníků si můžete přečíst v následujícím článku, na závěr pohled analytika z Jobs.cz

5.12.2017 v 20:51 | Karma: 10,91 | Přečteno: 442x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

NUSIM2017: Role design authority a zvládání těžkých havárií na jaderných elektrárnách

V druhé části konference NUSIM byly řešeny problémy design authority s hlavním tématem udržení plánů jaderných elektráren ve shodě s projektem, a také bezpečnostní systémy pro reaktory generace II ke zvládání těžkých havárií.

5.12.2017 v 18:19 | Karma: 11,08 | Přečteno: 189x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

Zkušenosti z provozu českých a Slovenských jaderných elektráren se zaměřením na bezpečnost

Letošní konference NUSIM2017 byla vskutku bohatá a hlavní témata, kterých se týkala, byla: bezpečnost provozu JE a lidské zdroje. Úvodních slov konference se chopili prezidenti ČNS a SNUS, Daneš Burket a Vladimír Slugeň.

4.12.2017 v 14:10 | Karma: 12,38 | Přečteno: 417x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 59
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 669x
Jmenuji se Pavel Suk, je mi 24 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.

Seznam rubrik