Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Búšehr, íránská jaderná elektrárna

Jaderná elektrárna Búšehr je zatím jedinou íránskou jadernou elektrárnou a prozatím je zde v provozu pouze jeden blok VVER-1000.

Tuto elektrárnu provázelo v minulosti velké množství problémů, kvůli kterým se výstavba velmi protáhla. Následující článek poskytne základní informace o problematice této elektrárny.

Búšehr je prozatím jedinou íránskou jadernou elektrárnou a nachází se nedaleko města Búšehr na břehu Perského zálivu. Její výstavba započala v roce 1975, kdy německá firma Kraftwerk Union AG (KWU), která stála v čele konsorcia se společnostmi Siemens a Telefunken, podepsala smlouvu v hodnotě 4-6 miliard dolarů na výstavbu jaderné elektrárny. První jaderný reaktor měl být dokončen již v roce 1980, ale jeho dostavba se zkomplikovala vlivem revoluce v roce 1979 a KWU opustila stavbu. Problémy však nepřestaly a tak dostavba nepokračovala ani nadále. Teprve v roce 1988, kdy polevila irácko-íránská válka, začal mít Írán zájem na dostavbu této jaderné elektrárny. Během války však byly poničeny některé budovy, nehledě nato že KWU nechal na staveništi neoznačené díly, se kterými bylo později složité pracovat. První blok nakonec dokončila ruská společnost Atomstrojexport. Vzhledem k problémům s válkou poničenými díly nedokázal ani Atomstrojexport dokončit výstavbu podle svých prvních předpokladů a tak se výstavba protáhla až do roku 2011. Do komerčního provozu přešla elektrárna až v září roku 2013.

Technické specifikace

Jaderný reaktor vystavěný v elektrárně Búšehr je voroněžský VVER-1000, typ 446. Tato verze je upravena do oblastí s vyšší seismickou aktivitou a vyššími teplotami podnebí. Jedná se však o reaktor generace II. Jaderný reaktor se velmi podobá temelínským VVER-1000 typ 320, které mají elektrický výkon kolem 1000 MW, tlak v primárním okruhu přibližně 15,6 MPa, vstupní teplota chladiva do reaktoru je přibližně 290 °C a výstupní teplota z reaktoru přibližně 320 °C. Hlavním rozdílem při konstrukci těchto reaktorů jsou použité materiály. Vzhledem k vyšší vlhkosti a přítomné soli od moře jsou materiály v typu 446 mnohem kvalitnější, nehledě nato že se pro Búšehr vyvíjela speciální antikorozní nátěrová barva, která výrazně prodlouží životnost natřených komponent v těchto náročných podmínkách.   

Jaderná elektrárna Búšehr přitom stojí v seismicky aktivní oblasti. Byly proto vytvořeny systémy ochrany před zemětřesením, například kompenzační tlumiče otřesů. Elektrárna však obsahuje i standardní ochranné systémy jako například dvojitý kontejnment, který se dělí na vnitřní železnou obálku a vnější betonovou obálku, tento systém chrání jak jaderný reaktor před vnějšími vlivy, tak okolní prostředí před vlivy elektrárny. Nyní může být elektrárna provozována až do šestého stupně MSK-64 (jaderný reaktor VVER-TOI má být stabilní podle nejnovějších informací až do 9. stupně zemětřesení). Síla tohoto zemětřesení posouvá nábytkem a způsobuje praskání oken.

Dalším problémem, se kterým se Írán setkal, v souvislosti s jadernou energetikou byla nedůvěra ze strany ostatních států. Byly zde pochybnosti, zda bude jaderná elektrárna skutečně primárně využívaná k výrobě elektrické energie a ne k výrobě zbraňového plutonia. Tato situace byla vyřešena pomocí dohlížejícího orgánu v současnosti spravovaného Ruskem, které dodává jaderné palivo pro elektrárnu a  veškeré použité palivo odváží a podrobuje jej analýzám. V minulosti nebyla velká důvěra v íránský jaderný program, z toho důvodu vydala i Česká republika zákaz vyvážet své výrobky k dostavbě této elektrárny. Tento zákaz se dotknul hlavně jihočeské firmy ZVVZ, která měla možnost dodávat do Iránu vzduchotechniku pro jadernou elektrárnu. I po dokončení elektrárny a uvolnění mezinárodních sankcí zůstává tento zákon v platnosti, i když již proběhlo několik pokusů o jeho zrušení.

S postupem plánů na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Búšehr roste tlak Hospodářské komory a českých firem na zrušení tohoto zákona. Zatím podala několik návrhů na jeho zrušení komunistická strana, ale nyní se připravuje projednání návrhu vlády. Hlavní české firmy zaměřené na jadernou energetiku mají zájem navázat spolupráci s Teheránem při výstavbě jaderných bloků, ačkoliv například ŠKODA JS zdůvodnila, že nelze dělat závěry, bude prý záležet na okolnostech a podrobnostech smlouvy.

Pro Írán je jaderná energetika důležitým krokem ke zvýšení státního rozpočtu. Elektrický výkon, který nyní vyrobí pokrývá spotřebu Íránu asi ze 2,5 %. Pokud by Írán nevyráběl elektřinu pomocí jaderných zdrojů, vyráběl by ji spalováním ropy, nebo zemního plynu.  Nyní však může ušetřené množství ropy a zemního plynu přesunout k exportu a tím přispívat k ekonomice státu.

Írán již v minulosti chtěl rozvíjet svůj jaderný průmysl, shodou okolností se tyto plány protáhly o několik desetiletí. V komplexu Búšehr jsou zatím plánováno  5 bloků, z nichž provozu je zatím pouze jeden. Kupodivu přes všechna úskalí, která potkala první blok této elektrárny, se tento projekt dostal mezi nejlepší energetické projekty roku 2014 (Jednalo se vesměs o projekty elektráren hodnocené podle šetrnosti k životnímu prostředí, účinnosti a instalovanému výkonu, kromě JE Búšehr se umístila také indická JE Kudankulam, ceny udělují redaktoři časopisů Power Engineering a Renewable Energy World). V budoucnu plánuje Írán dostavět zbývající jednotky, aby tak zvýšil produkci elektrické energie z jaderných zdrojů. Navíc, pokud se prosadí zákon o zrušení zákazu dodávat díly do Íránu, mohly by při výstavbě pomáhat i české firmy, což jim přinese nové know-how a zlepšení pověsti ve světě.

Položení základního kamene 2. a 3. bloku JE Búšehr

V září 2016 íránská organizace Atomic Energy Organization of Iran (AEOI) oznámila, že prezident Hasan Rúhání schválil výstavbu dvou bloků s reaktory VVER-1000. Nyní již jsou vyčleněny finanční prostředky pro výstavbu a 10. září 2016 proběhlo slavnostní položení základního kamene dalších 2 bloků. Do komerčního provozu mají být uvedeny v letech 2025 a 2027.

Zdroje: atominfo.cz

                world-nuclear-news.org

                

Autor: Pavel Suk | neděle 5.3.2017 14:38 | karma článku: 14,29 | přečteno: 534x
  • Další články autora

Pavel Suk

Solné reaktory – řešení energetického problému lidstva?

V minulém článku byly shrnuty základní informace o reaktorech s roztavenými solemi, v následujících odstavcích si můžete přečíst současný vývoj těchto reaktorů, hlavně reaktoru Integral MSR.

7.3.2018 v 16:30 | Karma: 16,92 | Přečteno: 1154x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

Solné reaktory - minulost, nebo budoucnost?

Jsou všechny koncepty jaderných reaktorů podobné tlakovodním reaktorům? Může být jaderné palivo v tekuté formě? Historii i princip fungování solných reaktorů si můžete přečíst v následujícím článku.

6.3.2018 v 18:50 | Karma: 22,51 | Přečteno: 1381x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

NUSIM2017: Zachování know-how jako klíčová dovednost pro existenci jadrných elektráren?

Nábor nových pracovníků Slovenských elektráren a skupiny ČEZ není jednoduchá práce. Řešení a názory jak personalistů, tak vědeckých odborníků si můžete přečíst v následujícím článku, na závěr pohled analytika z Jobs.cz

5.12.2017 v 20:51 | Karma: 10,91 | Přečteno: 442x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

NUSIM2017: Role design authority a zvládání těžkých havárií na jaderných elektrárnách

V druhé části konference NUSIM byly řešeny problémy design authority s hlavním tématem udržení plánů jaderných elektráren ve shodě s projektem, a také bezpečnostní systémy pro reaktory generace II ke zvládání těžkých havárií.

5.12.2017 v 18:19 | Karma: 11,08 | Přečteno: 189x | Diskuse| Věda

Pavel Suk

Zkušenosti z provozu českých a Slovenských jaderných elektráren se zaměřením na bezpečnost

Letošní konference NUSIM2017 byla vskutku bohatá a hlavní témata, kterých se týkala, byla: bezpečnost provozu JE a lidské zdroje. Úvodních slov konference se chopili prezidenti ČNS a SNUS, Daneš Burket a Vladimír Slugeň.

4.12.2017 v 14:10 | Karma: 12,38 | Přečteno: 417x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině, píše Kommersant

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

  • Počet článků 59
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 669x
Jmenuji se Pavel Suk, je mi 24 let, studuji ČVUT, fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, studijní obor Jaderné inženýrství.

Seznam rubrik